Členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa dohodli na zintenzívnení dohľadu nad zaisťovateľskými spoločnosťami pod vplyvom obáv, že finančná situácia v tomto odvetví by mohla predstavovať riziko pre širší finančný sektor. V rámci dohody sa členovia OECD rozhodli zvýšiť transparentnosť a ochrániť integritu poistného trhu pomocou vzájomnej výmeny informácií o spoločnostiach, ktorým sa v minulosti podarilo vyhnúť prísnym predpisom.
Šéf divízie OECD pre finančné záležitostí André Laboul povedal, že na projekte sa začalo pracovať už v roku 1998, avšak vlani sa proces urýchlil, pretože pokles na trhoch a zvýšenie počtu katastrof vyvolalo pochybnosti ohľadne finančného zdravia sektora zaistenia. Úrady boli v minulosti benevolentné voči zaisťovniam, pretože ich klientmi sú vplyvné poisťovne. Výmena informácií medzi národnými dozornými úradmi sa zabezpečí na internetovej stránke OECD, pričom sa zameria na otázky podvodov a platobnej neschopnosti v zaisťovacom odvetví.
Hoci pod vplyvom súčasných tlakov na trhu neskrachovala žiadna z vedúcich zaisťovní, viaceré popredné európske inštitúcie zaznamenali otras, vrátane Munich Re, Swiss Re a Scor. Najväčšia svetová zaisťovňa Munich Re zaznamenala vysokú štvrťročnú stratu hlavne kvôli odpisom v rámci jej akciových podielov v hodnote o 1,5 mld. eur. Francúzska zaisťovňa Scor zaznamenala počas jedného obchodovania na burze na začiatku tohto týždňa pokles hodnoty svojich akcií takmer o tretinu, keď oznámila plány navýšenia kapitálu o 400 mil. eur.