ČLÁNOK


,

Nomen omen
4. októbra 2002

Obchodným menom fyzickej osoby je meno a priezvisko jej zakladateľa. Môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania. Nesmie byť zameniteľné, ale nemôže tiež vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi. Novela Obchodného zákonníka (č. 500/2001 Z. z.) zaviedla v paragrafoch o obchodnom mene podstatné zmeny.

Ako uviedla Paulína Pacherová, riaditeľka odboru obchodného a exekučného práva ministerstva spravodlivosti, „zámerom novely bolo odstrániť niektoré nedostatky, na ktoré poukazovala prax, napr. aby obchodné meno vyjadrovalo aktuálny právny stav spoločnosti“. Táto zmena bola zapracovaná do § 10 ods. 4 tak, že podnikateľ je povinný v obchodnom mene uvádzať aj dodatok „v likvidácii“, „v konkurze“ alebo „vo vyrovnaní“.

Ak majú dve fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi, rovnaké obchodné mená, jedna z nich si ho podľa novely musí zmeniť. Splnená musí byť ešte jedna podmienka. Totožné miesto podnikania. Túto povinnosť potom má tá, ktorá získala oprávnenie na podnikanie neskôr. Konečný termín je január nasledujúceho roka.

Kto prvý príde, ten prvý melie

Skúsme si takúto situáciu načrtnúť na príbehu Jána Mrkvičku (Ján I.) z Kvietkovanej ulice číslo 12 v Kocúrkove. Jeho susedom v paneláku je ďalší Ján Mrkvička (Ján II.). Pretože je Kocúrkovo anonymným veľkomestom a panelák mrakodrapom, nevedia o sebe. Obaja podnikajú. Ján I sa rozhodol v roku 1993, že už má dosť šéfov a založil si súkromnú firmu. Začal vyrábať drevené hračky. Ambiciózny Ján II. hneď po skončení vysokej školy v roku 1999 prišiel na myšlienku poskytovať účtovnícke služby prostredníctvom počítača.

Ján II. si preto podľa novely Obchodného zákonníka musí svoje obchodné meno zmeniť. Má možnosť to urobiť formou dodatku, ktorý bude charakterizovať jeho osobu ako podnikateľa alebo druh jeho podnikania. Môže sa volať napr. Ján Mrkvička – účtovník alebo Ing. Ján Mrkvička atď.

. Ako však podnikatelia – fyzické osoby zistia, že ešte niekto ďalší má rovnaké obchodné meno?

Vedúca odboru živnostenského podnikania na Okresnom úrade v Bratislave V Klaudia Plačková tvrdí, že nová verzia programu ROSP (register osôb súkromne podnikajúcich) by mala byť dodaná na okresné úrady do konca septembra. „Bude v nej už zapracovaná kontrola duplicity obchodného mena. A bude sa už súčasne testovať aj duplicita miesta podnikania. Problémom však ostane, že každý okresný úrad bude mať možnosť testovať len vlastnú databázu podnikateľských subjektov. Môže sa tak stať, že ani potom nebude možné ustriehnuť všetkých podnikateľov s rovnakým obchodným menom. Bolo by to potrebné riešiť na úrovni Ministerstva vnútra SR,“ mieni K. Plačková.

Živnostenský register na webe

Obchodný zákonník však osoby, ktoré si meno nezmenia nijako nepostihuje. Paragraf 12 tohto zákona však dáva možnosť tomu, koho práva boli dotknuté neoprávneným používaním obchodného mena. Môže sa domáhať, aby sa podnikateľ takého konania zdržal a odstránil závadný stav. Ďalej môže požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia a primerané zadosťučinenie, čo môžu byť aj peniaze.

Súdy by mali lustrovať v obchodnom, živnostenskom alebo inom registri, či niekto už má rovnaké obchodné meno ako ten, ktorý si ho dáva zapisovať. Mimochodom, ak si niekto nie je istý svojím obchodným menom, môže sa pozrieť na webovú stránku www.zrsr.sk. Obsahuje zoznam všetkých podnikateľov zapísaných do živnostenského registra.

Ochranu obchodného mena zabezpečuje aj vymedzenie skutkovej podstaty porušovania práv k ochrannej známke, obchodnému menu a chránenému označeniu pôvodu (§150 Trestného zákona). Kto na dosiahnutie hospodárskeho prospechu neoprávnene používa obchodné meno alebo akékoľvek označenie s ním zameniteľné, bude potrestaný odňatím slobody až na jeden rok, alebo peňažným trestom, prípadne prepadnutím veci.

Žena – podnikateľka musí pri zakladaní podniku použiť také priezvisko, akého je momentálne nositeľkou. Ak sa vydá, rozvedie alebo si iným spôsobom zmení meno, má právo v rozbehnutej firme ponechať si už jestvujúce obchodné meno. Musí ho doplniť o dodatok, ktorý obsahuje jej terajšie priezvisko.

Ak niekto zdedí podnik po fyzickej osobe, môže podnikať pod doterajším obchodným menom. Musí však pridať dodatok označujúci nástupníctvo a meno nástupcu.

Meno na vás prezradí…

Správne vybrané obchodné meno je veľmi dôležité. Posúva podnikateľa dopredu. Môže ho však aj úplne zničiť. Plní niekoľko dôležitých funkcií. Najdôležitejšia je rozlišovacia. Individualizuje podnikateľa. Zároveň ho ochraňuje a hlavne propaguje.

Pri výbere obchodného mena platia pre právnické osoby trochu iné pravidlá ako pri fyzických osobách. Pripúšťajú sa fantazijné prvky. Nesmú byť však hanlivé, klamlivé či zavádzajúce.

Obchodné meno právnickej osoby sa skladá z kmeňa. To znamená vlastného názvu subjektu, a dodatku, označujúceho právnu formu. Toto meno nesmie byť ani zvukovo a foneticky zameniteľné s názvom iného podnikateľa. Na odlíšenie obchodného mena právnickej osoby nestačí rozdielne označenie právnej formy. Takto znie presná definícia § 10 ods. 3 Obchodného zákonníka. Podľa Andrey Moravčíkovej – autorky výkladu §§ 8-12 Obchodného zákonníka (vydavateľstvo EPP) požiadavka nezameniteľnosti mena pri právnických osobách sa prejavuje v povinnosti uviesť iné sídlo. Toto platí, ak nepodnikajú v tom istom odbore, resp. v odboroch zameniteľných pri hospodárskej súťaži.

Lucia Žitňanská z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa s jej názorom nezhoduje. Tvrdí, že už nepostačuje rozdielne sídlo ani právna forma. Je potrebný aj rozdielny názov. Zo zákona totiž vyplýva, že v priebehu podnikania si môže právnická osoba zmeniť právnu formu, ako aj sídlo podnikania, nehovoriac o predmete činnosti. A týmto môže hoci aj neúmyselne parazitovať na dobrej povesti podnikateľa. Zákonodarcovia však povinnosť právnickým osobám zmeniť si obchodné meno do určitého dátumu nedali. Podnikatelia sa môžu brániť rovnako ako fyzické osoby.

Ach, tá podoba

Načrtnime si to na príklade troch fiktívnych podnikov. Dva z nich majú rovnakú právnu formu. Nemajú však rovnaké sídlo podnikania. Sú nimi ŠAŠ, s. r. o., Stará Ľubovňa, Š A Š spol. s r. o., Žilina a Š.A.Š., a. s., Huncovce. Z výpisu z obchodného registra možno zistiť existenciu minimálne troch takýchto podnikov. Tento výpis sa dá získať aj cez internet – na stránke www.orsr.sk.

A tak nastáva dilema. Majú rovnaké obchodné meno alebo nie? A čo vlastne podnikateľ môže urobiť proti tomu, keď zistí, že iná právnická osoba má rovnaký názov?

„Môže podať žalobu na súd a žiadať, aby uložil žalovanému povinnosť zmeniť svoje obchodné meno v súlade s terajším právnym stavom.“ uvádza L. Žitňanská.

Ak vezmeme za správny výklad A. Moravčíkovej, vzniká tu ďalší problém. A to, či je sídlom len mesto alebo celá adresa.

Dikcia Obchodného zákonníka je nasledujúca: Sídlom právnickej osoby je adresa, z ktorej riadi svoju činnosť. Miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, z ktorej podnik riadi. Adresou sa rozumie názov obce s uvedením jej poštového smerovacieho čísla, názov ulice alebo iného verejného priestranstva a orientačné číslo, prípadne súpisné číslo, ak sa obec nečlení na ulice (§ 2 ods. 3 a 4).

Faktom však ostáva, že na výklad zákona je oprávnený súd. Ostatné výklady nie sú sudcovia povinní rešpektovať.

Obchodným meno je názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.

Zásady tvorby obchodného mena:

– nezameniteľnosť,

– pravdivosť,

– úplnosť,

– jednotnosť.

1. Nesmie byť príliš všeobecné, ako napr. Potraviny… Nesmie byť zameniteľné nielen vizuálne, ale ani foneticky Carmen, s. r. o., Karmen, s. r. o.

2. Musí poskytovať pravdivý obraz o podnikateľskom subjekte, ktorý je jeho nositeľom.

3. Povinnosť uvádzať obchodné meno tak, ako to vyžaduje zákon, teda v jeho úplnej a nedeformovanej podobe.

4. Každý subjekt je oprávnený mať len jedno obchodné meno, výlučné a nezameniteľné s menami iných subjektov. Je ho potrebné používať v tej istej forme, ako je zapísané v obchodnom registri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS