ČLÁNOK




Cisco Systems deklaroval 30%-ný pokles objednávok
20. septembra 2002

Americký gigant na výrobu sieťových komponentov – Cisco Systems v oficiálnom dokumente priznal, že objem jeho objednávok poklesol v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka o 30%, čím sa opäť oživujú obavy, že táto špičková spoločnosť v technologickom sektore nesplní parametre výnosov za tento kvartál.

Objednávky Cisco sa k 9. septembru 2002 znížili na 1,4 miliardy dolárov, hoci pred rokom bol tento ukazovateľ na úrovni dvoch miliárd USD.

V analýze Lehman Brothers sa konštatuje, že pokles objednávok odráža utlmený dopyt v celom technologickom sektore, no problémom Cisco je najmä to, že v jeho prípade nedošlo ani k sezónnemu zvýšeniu predaja, ktorý je spravidla charakteristický počas druhého polroka. Tento fakt znervózňuje aj investorov.

Počas minulého mesiaca Cisco Systems uviedol, že vo svojom I. rozpočtovom kvartáli roku 2002-2003, ktorý sa končí 26. októbra, očakáva rovnaké, respektíve mierne vyššie výnosy v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, kedy boli na hladine 4,8 miliardy USD.

Wall Street definoval plánované výnosy na jednu akciu v tomto štvrťroku vo výške 13 centov/akcia.

Včera sa akcie Cisco znehodnotili o 2% a obchodovali sa na úrovni 12,29 USD/akcia.

Celkový kolaps dopytu v Európe a Ázii sa zásadne premietol aj do tržieb druhej najväčšej softvérovej spoločnosti na svete – Oracle, avšak parametre zisku zrejme dosiahnu predchádzajúce očakávania, pretože sa podarilo realizovať tvrdé opatrenia na kontrolu nákladov. V oficiálnom vyhlásení Oracle sa ďalej uvádza, že dosiahnuté výsledky iba podčiarkujú hĺbku a závažnosť recesie v celom technologickom sektore, ktorý charakterizuje silný pokles nákupu softvérového a hardvérového vybavenia. Oracle konštatuje, že tento pokles je najhorší od roku 1974 a určité zlepšenie obchodných aktivít možno očakávať až v druhej polovici tohto finančného roka. Po publikovaní uvedených informácií sa znížila hodnota akcií Oracle o 2,7%, no následne došlo k ich ďalšiemu znehodnoteniu o 6,8%. Naposledy sa obchodovali na úrovni 8,41 USD/akcia. Pri posudzovaní perspektív celoročných hospodárskych výsledkov som ešte pesimistickejší ako na začiatku tohto kvartálu, uviedol doslova v denníku Financial Times finančný riaditeľ spoločnosti Jeff Henley.

Očakáva sa, že v tomto štvrťroku klesnú tržby o 4%-7% a príjmy z predaja nových licencií sa znížia o 10%-15%. Výnosy na jednu akciu dosiahnu 8-9 centov. Podľa Henleyho si časť problémov na európskom trhu v podstate spôsobil Oracle sám, najmä zavedením takzvaného kompenzačného balíka, ktorý ovplyvnil predaj počas júna tohto roka. Výkonný riaditeľ spoločnosti Larry Ellison dodal, že v tomto štvrťroku možno očakávať veľmi mierne oživenie na európskom i ázijskom trhu, hoci situácia v Japonsku bude aj naďalej značne komplikovaná.

Oracle deklaroval v tomto štvrťroku čistý zisk 342 miliónov dolárov, teda 6 centov na jednu akciu. Pred rokom sa tento ukazovateľ pohyboval na úrovni 511 miliónov dolárov (9 centov/akcia).

Hospodárske výsledky však zahŕňajú mimoriadnu stratu v Liberate -spoločnosti na výrobu videorekordérov, kde má Oracle akciový podiel.

Táto strata dosiahla 72 miliónov dolárov.

Prevádzkový zisk poklesol zo 785 miliónov dolárov na 521 miliónov USD, teda o 33%. Počet zamestnancov v Oracle dosahuje 41 500 ľudí, hoci pred dvoma rokmi zamestnával Oracle 43 800 zamestnancov.

Zadĺženie spoločnosti predstavuje 310 miliónov USD.

Formu určitej ofenzívy zvolili IBM a Intel, ktoré oznámili, že začnú v rámci spoločného tímu vyrábať novú generáciu serverov, ktoré sú určené na realizáciu elektronického obchodovania a na ďalšie komplexné aplikácie pre stredne veľké a veľké korporácie.

Spojenie síl IBM s americkým polovodičovým gigantom – so spoločnosťou Intel zároveň predstavuje nový kooperačný a vývojový trend. V oficiálnom vyhlásení sa zdôrazňuje, že dlhodobý projekt spolupráce medzi IBM a Intelom dáva tomuto trendu nielen výrazný podnet a dôveryhodnosť. Je podmienený dynamickým rozvojom internetu, ale aj požiadavkami celého telekomunikačného odvetvia, hoci práve tento sektor je momentálne v útlme.

Podľa analytikov ráta projekt IBM-Intel s nižšími nákladmi pri nákupe a prevádzkovaní nových serverov, ako aj so sofvérom, ktorý bude ľahko ovládateľný, čím sa táto technológia stane atraktívnejšou pre potencionálnych odberateľov.

Podľa výskumnej skupiny IDC zaznamená trh s novou generáciou serverov výraznú dynamiku a do roku 2006 možno v tomto segmente očakávať celkový obrat vo výške 3,7 miliardy dolárov.

Server podobnej kategórie už vyvinul Hewlett-Packard, spoločný projekt v tejto oblasti oznámil aj Dell Computer a Sun Microsystems.

Na základe kooperačnej zmluvy medzi IBM a Intelom budú obidve spoločnosti vyvíjať technologické komponenty tak, aby jednotlivé produkty mohla využívať široká odberateľská báza. V praxi to bude vyzerať tak, že čipovú technológiu Intelu využijú napríklad aj hlavní konkurenti IBM, ktorými sú HP a Dell.

IBM však tvrdí, že má pred svojimi rivalmi náskok, ktorý spočíva v efektívnejšej integrácii a riadení nových serverov, pretože ich bude nevyhnutné rekonfigurovať na špecifické funkcie, čo vyžaduje špeciálny softvér. IBM tiež vychádza z toho, že najmä veľké korporácie zefektívnia a skonsolidujú svoje operácie, pretože nahradia funkcie desiatky terajších serverov. Nový produkt IBM, ktorý mal pôvodné kódové označenie Excalibur, bude pracovať na báze 2,4 gigabitového čipu od spoločnosti Intel. Konkurenčné firmy využívajú 1,3 gigabitové čipy. Určitý optimizmus vyvoláva v tejto súvislosti aj vyhlásenie výkonného riaditeľa Intelu Craiga Barreta, ktorý uviedol, že na trhu s polovodičmi sa zaznamenal v roku 2001 až 32%-ný prepad, no v roku 2002 možno aj v tomto segmente očakávať mierne ozdravenie.

Bratislava – San Francisco


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS