ČLÁNOK




Štvornohí víťazi v rodine
13. septembra 2002

Väčšina ľudí chová psy ako domácich maznáčikov, len pre vlastné potešenie. Sú však aj takí, ktorí sa štvornohým priateľom venujú telom i dušou. Chovajú ich cielene, tak, aby zožali obdiv a prinášali radosť nielen im, ale aj iným. Manželia Vojtekovci z Bratislavy sú najväčšími a zároveň najúspešnejšími chovateľmi afgánskych chrtov na Slovensku. Tento rok oslávili 25. výročie svojej chovateľskej stanice Kennel Gandamak. Dnes majú päť súk, s výnimkou jednej sú to samé šampiónky klubových a medzinárodných výstav. Okrem toho chovajú jedného kokeršpaniela a dve mačky.

Rozhoduje kvalita, nie kvantita

Vlastislav Vojtek patrí k ľuďom, ktorí túžia v živote niečo dokázať. V mladosti hrával futbal, ale pre problémy s kolenami s ním prestal. Upriamil sa na psy. Jedného chrta si obľúbil natoľko, že sa rozhodol pre ďalších. Vedomosti o tomto druhu plemena si doplnil z jedinej knihy dostupnej za socializmu – Štyristo rád pre milovníkov psov. Niekoľkokrát si ju prečítal a potom sa spoľahol na vlastné skúsenosti.

Keď sa oženil, svoju chovateľskú vášeň premenil na hoby na celý život. Manželka Iveta vyrastala so psami prakticky od detstva. S láskou ku kynológii vychovali aj dve dcéry, ktoré sú nadšenými psíčkarkami. Jedna z nich dokonca psy profesionálne predvádza.

A koľko ich doteraz odchovali? ,,Teraz sme pri písmene G. Otočili sme zhruba celú abecedu. Jeden vrh máme v priemere raz za rok. Počet šteniat je rôzny, od jedného až po šesť,“ hovorí V. Vojtek. „Psy však nechováme kvôli šteniatkam. Nezaujíma nás kvantita, ale kvalita. Ak totiž chcete vystavovať, musíte mať len prvotriedne psy,“ dodáva I. Vojteková. Pre sučky hľadajú vždy najlepšieho psa z celej Európy. Nedávno sa vybrali až do Dánska. Ale… „Niekedy to jednoducho nejde. Fenke dávame homeopatiká a pokúsime sa o to znovu,“ nevzdávajú sa nádeje na ďalších šampiónov.

O budúcu generáciu psov sa snažia, len ak majú potenciálnych záujemcov. Kupcov si zvyčajne „oťukajú“, aby vedeli, kam malí havkáči pôjdu. „Zvyčajne ide o známych, čo už od nás majú chrty, alebo na ne ešte len čakajú. Nikdy však nepredávame štence, z ktorých zaručene vyrastú šampióni,“ zdôrazňuje I. Vojteková.

Na Slovensku je okolo 400 registrovaných chrtov, čo je v porovnaní s okolitými krajinami pomerne málo. V. Vojtek, ktorý je tiež predsedom Klubu chovateľov chrtov, to pripisuje nízkemu záujmu o štence chrtov. Momentálne totiž nie sú „v móde“, ľudia preferujú menšie, spoločenské plemená.

Ospanliví hostitelia

U Vojtekovcov je o havkáčov dobre postarané. Majitelia na nich nešetria. Môžu si to dovoliť, pretože V. Vojtek je podnikateľ. Dováža krmivá pre psov a mačky. Len krmivo pre tie ich stojí mesačne okolo 1 500 Sk. Okrem toho chrty pravidelne zaočkujú, starajú sa o ich vitamíny, veterinárne prehliadky. „Výdavky radšej nerátam. Robíme to preto, lebo nás to baví,“ tvrdí V. Vojtek.

Chrty sú ako ďalší členovia rodiny. Pokojné a spoločenské. Pohybujú sa po celom dome i po záhrade. Návštevu najskôr privítajú a potom si sadnú na kraj gauča. Hosťom venujú toľko pozornosti, koľko dostanú. Keď ich nudia, odídu. „Nečudujte sa. Chrty sú vlastne veľmi ospalé, prespia až dvadsať hodín denne,“ vysvetľuje chovateľka. Pritom je známe, že sú najrýchlejšie zo všetkých psov. Ubehnú až 50 kilometrov za hodinu. Ospalosť a rýchle nohy sa teda nevylučujú, chrty sú totiž pôvodom lovecké psy. Ich pudy sa prebudia, len čo zbadajú zajaca, hoci len mechanického. Na Slovensku však zatiaľ nie je dostihová dráha pre psy. Najbližšia je v Česku alebo v Maďarsku.

Hodnotí sa krása aj vyžarovanie

Chovatelia stavajú na kvalitnom rodokmeni (aspoň jeden z rodičov je šampión) a správnej životospráve. Tak sa uchádzajú o tituly na najprestížnejších výstavách. So svojim havkáčmi chodia po celom svete. Mesačne najmenej trikrát. Vojtekovci sú medzinárodní rozhodcovia, takže rozumejú nielen vystavovaniu, ale aj kritériám hodnotenia. ,,Samozrejme, veľa závisí od vystavovateľa, ako svojho miláčika predvedie, čo z neho vyžaruje,“ zdôrazňuje I. Vojteková. Podľa nej na Slovensku zatiaľ neexistuje profesionálny handling (predvedenie psa) za peniaze. V zahraničí je to bežné. U nás sa zatiaľ do tohto umenia zaúčajú len deti a mládež, avšak na nekomerčnej báze.

Vojtekovci doteraz odchovali 27 interšampiónov a šampiónov z 15 štátov Európy. Môžu sa tiež pochváliť dvoma svetovými víťazkami. Všetky ocenenia majú svoje miesto na stene v hale. „Kto si myslí, že na vystavovaní zarábame, veľmi sa mýli. Na domácich výstavách sú poplatky okolo 600 Sk za jedného psa, v zahraničí zaplatíme približne 55 eur. To však nerátame výdavky za dopravu a ubytovanie,“ vyvracia fámy o veľkom biznise skúsený chovateľ. Netvrdí však, že z výstav nič nemá. So svojimi štvornohými priateľmi prežíva každú výstavu rovnako intenzívne. Víťazstvo je pre chovateľov najlepším ocenením.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS