ČLÁNOK




Medzinárodný menový fond formálne schválil pôžičku Brazílii
9. septembra 2002

MMF na sklonku uplynulého týždňa formálne schválil pôžičku Brazílii v rekordnom objeme 30,4 miliardy dolárov. Podmienky úverových liniek sa stanovili už pred mesiacom s tým, že hlavným cieľom je podporiť problematickú brazílsku ekonomiku a prinavrátiť dôveru investorov.

Brazília dostane okamžite 3 miliardy dolárov a ďalšie 3 miliardy získa do konca tohto roka, avšak až po posúdení aktuálneho politického a ekonomického vývoja.

Zvyšok pôžičky sa má čerpať v štyroch splátkach počas roka 2003, čo novej brazílskej vláde umožní udržať zdravé parametre hospodárskej politiky.

Medzinárodný menový fond spravidla neposkytuje úvery, osobitne v extrémne veľkých objemoch tým vládam a štátom, ktoré vstupujú do predvolebného boja.

V prípade Brazílie sa však urobila v určitom slova zmysle bezprecedentná výnimka, čo je dané aj tým, že Spojené štáty zmiernili svoju opozíciu voči veľkým „záchranným balíkom“ pre krajiny, ktoré sú vo finančnej kríze.

Brazília je navyše na prahu prezidentských volieb a stále existujú riziká, že v prípade víťazstva jedného z dvoch ľavicových kandidátov, nebude schopná splácať svoj.

Nová vláda bude musieť v zmysle dohody s MMF udržať rozpočtový prebytok na úrovni 3,75%.

Ak tento cieľ nesplní, objem schválených zdrojov sa môže zredukovať.

Guvernér Brazílskej centrálnej banky Arminio Fraga, ktorý počas tohto týždňa absolvuje významné turné po európskych a ázijských finančných centrách, neobyčajne optimisticky zhodnotil stav ekonomiky krajiny.

V britskom denníku Financial Times doslova uviedol, že Brazília prekonala najhoršie obdobie finančnej krízy.

Zhruba mesiac po dosiahnutí dohody s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o poskytnutí úverov v celkovom objeme 30, 4 miliardy dolárov podľa Arminia Fragu vykazujú trhy stále veľmi vysokú úroveň znepokojenia, avšak nálada investorov sa postupne zlepšuje, čo je zásluha čoraz lepšieho pochopenia dohody s MMF. Túto dohodu už výraznejšie podporujú aj jednotliví kandidáti v októbrových prezidentských voľbách.

Brazília je na ceste k ozdraveniu svojej ekonomiky. Nie sme spokojní so situáciou, v ktorej sa nachádzame, sme však spokojní s nastúpeným smerom pri jej riešení, dodal Fraga.

Na ilustráciu optimizmu guvernéra Brazílskej centrálnej banky sa napríklad dodáva, že augustový prebytok obchodnej bilancie dosiahol desaťročné maximum, čo zredukovalo rozpočtový deficit a znížilo závislosť na externých finančných zdrojoch.

Brazílska mena sa naposledy obchodovala vo výmennom kurze 3,12 realu/USD, hoci v čase kulminovania finančnej krízy bol koncom júla tento kurz na úrovni 3,50 realu/USD.

Stále však zostávajú v centre pozornosti štrukturálne reformy, ktoré budú nevyhnutné po tohtoročných voľbách. Majú sa týkať najmä daňového systému a modelu sociálneho zabezpečenia, no aj v budúcnosti sa má zachovať nezávislosť centrálnej banky. Nemožno eliminovať ani prípadné negatívne vplyvy globálnych finančných trhov na brazílsku ekonomiku, a takisto nemožno podceňovať obavy z averzie investorov angažovať sa na stále rizikovom brazílskom trhu.

Aj z týchto dôvodov sa nepodarilo v plnom rozsahu rozptýliť obavy ohľadne schopnosti Brazílie splácať svoj verejný dlh, ktorý aj zásluhou znehodnotenia lokálnej meny dosiahol v júli 819 miliárd realov (265 miliárd eur), čo predstavuje 61,9% z hrubého domáceho produktu.

Vzhľadom na túto situáciu začala brazílska vláda a jej poprední finanční predstavitelia rozsiahlu informačnú kampaň s cieľom získať dodatočné externé zdroje.

Brazílsky tím, ktorý viedol minister financií Pedro Malan a guvernér centrálnej banky Arminio Fraga, pred vyše týždňom v New Yorku podporili zástupcovia popredných amerických a ďalších zahraničných bánk, ktoré sa chcú aj naďalej úverovo angažovať v Brazílii.

Tento týždeň absolvuje Fraga veľmi dôležité rokovania s investormi v hlavných mestách Európy a Ázie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS