Po nepretržitom raste svetových akciových trhov, ktorý trval päť týždňov, začali klesať hodnoty indexov. Príčinou poklesu sa stal tok negatívnych správ, ktoré sa valia z vyspelých trhov na investorov. Nervozita bude podľa niektorých analytikov pretrvávať do 11. septembra. Od začiatku do konca minulého týždňa sa indexy vyspelých kapitálových trhov znížili o 4 – 5 %. Lídrom pádu je tradične Nasdaq Composite a japonský Nikkei 225, ktorý prelomil psychologickú hranicu 10 000 bodov.
Podľa analytikov americkej investičnej banky J. P. Morgan Private Bank sa táto situácia dá porovnaťs prestávkou, počas ktorej investori reagujú na nie veľmi radostné správy. Podľa amerického ministerstva obchodu, zisky korporácií v druhom štvrťroku tohto roku stúpli o 1,7% a v prvom štvrťroku tento ukazovateľ predstavoval 2%.
UBS Warburg znížila prognózu zisku spoločnosti Hewlett-Packard v štvrtok štvrťroku finančného roku z 0,25 USD na 0,22 USD na akciu. Okrem toho investičná banka zmenila odporúčania, ktoré sa týkajú akcií spoločností vyrábajúcich polovodiče ako Novellus Systems, Lam Research, Newport a LogicVision na „predať“.
„Na trhu sa objavilo dosť veľa informácií o zrušení objednávok na výpočtovú techniku v Thajwane a iných regiónoch,“ povedal pre médiá analytik UBS Warburg Byron Walker. Momentálne analytici očakávajú zníženie dopytu zo strany obyčajných spotrebiteľov, dodal Byron.
Credit Suisse First Boston znížil odporúčanie, ktorý sa týka akcií jedného z najväčších výrobcov leteckých motorov – kanadskej spoločnosti Bombardier.
„Trh nevie kam má ísť. Pretože teraz nemôžeme očakávať stabilnú obnovu ekonomiky, nálada na trhu je pesimistickejšia,“ hovorí John Bartlett, portfóliový manažér spoločnosti Commerce Funds.
Americké akcie sťahujú so sebou európske a japonské. „Nádeje na stabilnú obnovu trhu sa nenaplnili,“ tvrdí Adrian van Tiggelen, vedúci oddelenia kapitálového trhu ING Investment Management. Je logické, že v tejto situácii investori dávajú prednosť dlhopisom. Ceny štátnych dlhopisov USA US Treasures so splatnosťou 10 rokov minulý týždeň stúpli o 4 percentuálne body. Investori sú skôr naladení na oslabenie kapitálových trhov a preto investujú do obligácií. Ja zaujímavé, že v tejto situácii rastú ceny euroobligácií rozvojových krajín. Argentínske euroobligácie minulý rok stúpli o 10 % a brazílske o 5 – 7%.
Ekonómia si kladú otázku. Opäť recesia? Odpoveď nie je jednoznačná. Makroekonomické ukazovatele USA sa zhoršujú. Americké ministerstvo obchodu zverejnilo revidované údaje o raste hrubého domáceho produktu (HDP) v druhom štvrťroku, ktorý predstavoval 1,1% a môže sa ukázať že ide o najmenší ukazovateľ v tomto roku. Experti CBS MarketWatch pôvodne predpokladali, že rast HDP v druhom štvrťroku bude predstavovať 1,2%.
Okrem toho predminulý týždeň podstatne stúpol počet ľudí, ktorí po prvý raz žiadajú o podporu v nezamestnanosti. Bol najvyšší za posledné dva mesiace. O podporu požiadalo 403 000 ľudí. Situácia v erópskej a ázijskej ekonomike nie je lepšia ako v USA.