ČLÁNOK




E.on a Ruhrgas sú pod drobnohľadom regulačných orgánov
26. augusta 2002

Európske regulačné orgány spojili svoje úsilie s cieľom vytvoriť tlak na bruselskú centrálu EÚ, aby preskúmala fúziu najvplyvnejších nemeckých energetických skupín – E.on a Ruhrgas.

Rada európskych regulátorov v oblasti energetiky – CEER adresovala list komisárom pre energetiku a hospodársku súťaž, v ktorom vyjadruje obavy v súvislosti s „ďalším rastom dominantných spoločností“.

Tento list síce priamo nehovorí o E.one a Ruhrgase, avšak jeho načasovanie – zhruba mesiac po schválení fúzie nemeckou vládou – jasne naznačuje, že ide práve o tieto dva energetické kolosy.

Predsedníckou krajinou CEER je Portugalsko a členmi tohto orgánu sú všetky štáty EÚ s výnimkou Nemecka, ktoré nemá regulačný orgán pre oblasť energetiky.

Konkurenčné spoločnosti spolu s britskou vládou kritizujú fakt, že fúzia E.onu a Ruhrgasu, táto transakcia v objeme 10,4 miliardy eur, znamená vytvorenie „nedobytnej pevnosti“ na nemeckom energetickom trhu, pretože bude kontrolovať nielen predaj zemného plynu, ale aj distribučné siete.

Toto je osobitne dôležité pre Veľkú Britániu, ktorá sa má stať v priebehu budúcej dekády významným importérom ruského zemného plynu, pričom bude nevyhnutné, aby využila plynovody na nemeckom území.

Otvorený prístup k transportnému systému pre zemný plyn a elektrickú energiu je najdôležitejšou otázkou, ktorá sa týka obchodu s oboma týmito artiklami v rámci celého priestoru Európskej únie, konštatoval v denníku Financial Times predstaviteľ britského regulačného orgánu Callum Mc Carthy.

Fúzia E.onu a Ruhrgasu však znamená pravý opak, že sa akoby „opevnili“ existujúce priemyselné štruktúry, čím dochádza k obmedzeniu manévrovacieho priestoru pre ostatné konkurenčné subjekty.

Pozoruhodné je, že ku kritike tejto transakcie sa pripojilo aj Francúzsko, hoci je samo terčom ostrého nesúhlasu zo strany susedných štátov Európskej únie, pretože odmieta výraznejšie liberalizovať svoj energetický trh.

Na podnety regulačných orgánov, ktoré kritizujú postup E.onu a Ruhrgasu, ale aj nemeckej vlády, pretože neakceptovala predchádzajúce výhrady ohľadne kontroverznej fúzie, nevzala do úvahy ani negatívne stanovisko Protikartelového úradu, dosiaľ Európska komisia nezareagovala.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS