ČLÁNOK




PWC čaká ešte na posledné podpisy zmlúv o mlčanlivosti
19. augusta 2002

Poradca slovenského kabinetu pri privatizácii Slovenských elektrární, a.s., (SE) spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC) očakáva, že posledné dohody o mlčanlivosti sa podpíšu s uchádzačmi o SE v pondelok. Agentúru SITA o tom informoval zástupca PWC Peter Mitka. Podpísanie dohody o mlčanlivosti je podmienkou odovzdania informačného memoranda o SE potenciálnym investorom. V dohode sa záujemcovia o SE zaväzujú, že dôverné informácie týkajúce sa privatizovanej spoločnosti, ktoré získajú od poradcu, predávajúceho alebo SE, budú využívať výlučne na ohodnotenie SE a transakcie. Niektorí uchádzači o SE už túto dohodu podpísali, na ostatných sa čaká podľa Mitku len kvôli neprítomnosti ich štatutárnych zástupcov. „Všetky drobné formálne nedostatky, ktoré sa vyskytli, sa už odstránili,“ povedal.

V rámci ďalšieho postupu plánuje PWC podľa Mitku zorganizovať v polovici septembra rokovania, v rámci ktorých budú môcť všetci záujemcovia položiť štruktúrované otázky týkajúce sa rôznych aspektov privatizácie SE.

O menšinový balík akcií v SE prejavilo predbežný záujem spolu desať subjektov. Osem z nich sú energetické spoločností z Európy, ktoré prejavili záujem jednotlivo. Okrem nich ponúkli dve významné svetové finančné inštitúcie svoju účasť na procese privatizácie ako členovia konzorcia s niektorým zo strategických investorov. Všetci záujemcovia podľa poradcu preukázali schopnosti zúčastniť sa privatizačného procesu. Mená záujemcov PWC nezverejnil. Záujem je však podľa Mitku v súlade s očakávaniami.

Predpokladá sa, že svoj predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavili aj taliansky Enel a belgický Electrabel, obe firmy totiž v minulosti prejavili záujem o slovenské distribučné spoločnosti.

Slovensko ponúka na predaj podiel vo výške minimálne 46,14 % a maximálne 49 %, ktorý zároveň zahŕňa manažérsku kontrolu v spoločnosti. Investori, ktorí si prevezmú informačné memorandum, by mali byť v rámci ďalšieho postupu vyzvaní, aby pokračovali v tendri predložením predbežnej ponuky, termín ktorej sa pravdepodobne stanoví na 26. september tohto roka.

V zmysle uznesenia, ktorým vláda schválila metódu a alternatívy privatizácie SE, budú môcť predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových spoločnostiach v 100-percentnom vlastníctve SE. Obe spoločnosti, z ktorej jedna by prevádzkovala jadrové zdroje a druhá konvenčné, by boli založené ešte pred ukončením tendra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS