Spotrebiteľská dôvera na Slovensku dosiahla v júni hodnotu pod priemerom členských krajín Európskej únie (EÚ), ako aj kandidátskych krajín pre vstup do únie. Indikátor spotrebiteľskej dôvery v SR predstavoval ku koncu druhého štvrťroku mínus 32 bodov, pričom na konci prvého kvartálu dosiahol mínus 27 bodov. Spomedzi kandidátskych krajín zaznamenal indikátor spotrebiteľskej dôvery nižšiu hodnotu iba v Poľsku, kde predstavoval mínus 37 bodov. Slovensko tak zaznamenalo nižšiu spotrebiteľskú dôveru ako Bulharsko a Rumunsko, ktoré sa väčšinou nachádzali na konci rebríčka, keď indikátor spotrebiteľskej dôvery v obdivoch krajinách dosiahol mínus 31 bodov.
Podľa správy Štatistického úradu SR priemerná hodnota indikátora v členských krajinách EÚ stagnovala na úrovni mínus 7 bodov, pričom horšiu hodnotu ako Slovensko zaznamenalo iba Portugalsko na úrovni mínus 37 bodov. Priemer za kandidátske krajiny sa nachádzal ku koncu júna na úrovni mínus 25 bodov. Najlepší indikátor spotrebiteľskej dôvery medzi kandidátskymi krajinami v marci dosiahli Maďarsko a Lotyšsko s hodnotou mínus 2 body, nasledovala ČR s mínus 4 bodmi.
Štatistický úrad SR už informoval aj o hodnote indikátora spotrebiteľskej dôvery za mesiac júl, ktorý sa oproti júnu zlepšil na mínus 30,4 bodu predovšetkým zásluhou optimistickejších predpovedí vývoja nezamestnanosti. V porovnaní so stavom pred rokom je situácia nepatrne lepšia pri troch čiastkových indikátoroch i pri súhrnnom indikátore. Mierne pesimistickejšie ako pred rokom sú očakávania budúceho vývoja hospodárskej situácie na Slovensku.
Európska komisia zaviedla od septembra 2001 nové vyjadrenie celkových nálad obyvateľov v indikátore, ktorý sumarizuje štyri oblasti: očakávania vývinu ekonomiky a nezamestnanosti v štáte, očakávania finančnej situácie a úspor v domácnosti.