Pokles na akciových trhoch, výskyt účtovných škandálov a neisté vyhliadky hospodárskych výsledkov firiem zvýšili riziko, že oživovanie americkej ekonomiky bude slabšie ako sa očakávalo. Vo svojej výročnej správe o najväčšej ekonomike sveta o tom informoval Medzinárodný menový fond (MMF).
MMF poskytol v správe pomerne pesimistické hodnotenie americkej ekonomiky, pričom poukázal na oslabenú dôveru, na zhoršenie situácie v oblasti rozpočtu, na nadmerne optimistické predpovede administratívy prezidenta Busha a na nepriaznivé rozhodnutia v oblasti obchodu. MMF predpovedá na tento rok mieru rastu americkej ekonomiky 2,5 % a na nasledujúci rok 3,25 % po slabom vlaňajšom raste o 1,2 %, kedy ekonomika padla do krátkej a miernej recesie. „Nedávne zverejnenie nepriaznivých údajov a iné udalosti, vrátane prudkého poklesu cien akcií v uplynulých týždňoch, viedli k zvýšeniu rizík zhoršenia vyhliadok pre osobnú spotrebu a podnikové investície. Je preto pravdepodobné, že v nasledujúcej správe World Economic Outlook o vyhliadkach svetovej ekonomiky budú znížené prognózy pre ekonomický rast,“ uviedol MMF, pričom spomenul správu, ktorú zverejní na konci septembra.
MMF podporil postoj americkej centrálnej banky Federal Reserve, spočívajúci v ponechaní úrokových sadzieb na nezmenených úrovniach v dohľadnej dobe. Niektorí predstavitelia MMF však vidia priestor pre ďalšie znižovanie sadzieb, ak sa dôvera spotrebiteľov a podnikov zhorší a na finančných trhoch sa vyskytnú problémy s likviditou. „Rast ekonomiky USA sa zmiernil z rýchlejšieho tempa, zaznamenaného na začiatku tohto roku. Oživovanie hospodárstva bude zrejme slabšie ako sa očakávalo, avšak napriek tomu by sa malo udržať, keďže podnikové investície oživujú, rast spotrebiteľských výdavkov pokračuje v solídnom tempe a rast produktivity je naďalej výrazný,“ uvádza sa v správe MMF.
MMF pripustil, že oslabovanie cien akcií, prehĺbené účtovnými škandálmi a neistými vyhliadkami výsledkov podnikov, môže negatívne zasiahnuť dôveru spotrebiteľov a podnikov. „Vyhliadky ekonomiky sú stále pomerne dobré, avšak riziká sa zintenzívnili,“ uvádza MMF, ktorý vyjadril obavy z vysokého deficitu na bežnom účte USA. MMF apeloval na vládu Busha, aby zamerala ekonomickú politiku na rozpočtovú disciplínu a na zlepšenie v rámci podnikového riadenia, obchodu a poľnohospodárskej politiky.