ČLÁNOK




Slovensko vypísalo tender na privatizáciu Slovenských elektrární
2. augusta 2002

Slovenská republika vyhlásila medzinárodný tender na privatizáciu akciovej spoločnosti Slovenské elektrárne (SE), ktorá je dominantným výrobcom elektriny na Slovensku. Inzerát uverejnený vo štvrtok v Hospodárskych novinách a medzinárodnej tlači vyzýva strategických investorov, aby prejavili predbežný záujem o získanie minoritného podielu v SE najneskôr do 12. augusta.

Na predaj je podľa inzerátu určený podiel vo výške minimálne 46,14 % a maximálne 49 %, ktorý zároveň zahŕňa manažérsku kontrolu v spoločnosti. Tento interval vychádza zo skutočnosti, že Fond národného majetku SR (FNM) nie je 100-percentným akcionárom SE. Minoritným akcionárom je Reštitučný investičný fond (RIF), ktorý vlastní 0,86 % akcií. RIF si zároveň nárokuje na ďalšie 2 % SE, ktoré predal fondu v roku 2000, avšak FNM ich kúpnu cenu RIF ešte neuhradil. Maximálny 49-percentný podiel bude môcť Slovensko privatizovať až po skompletizovaní 100-percentnej vlastníckej účasti FNM v SE, o ktorej sa v súčasnosti vedú rokovania medzi RIF a FNM.

Od potenciálneho strategického investora sa podľa inzerátu požaduje, aby preukázal skúsenosti s prevádzkou konvenčných či jadrových výrobných zdrojov na liberalizovanom trhu. Taktiež sa vyžaduje preukázanie, že veľkosť potenciálneho investora, resp. konzorcia investorov je primeraná veľkosti privatizačnej transakcie.

Záujemcovia musia zároveň predložiť podpísanú dohodu o mlčanlivosti. V prípade úspechu pri predložení vyjadrenia záujmu a po podpísaní dohody o mlčanlivosti, odovzdá privatizačný poradca vlády PricewaterhouseCoopers úspešným záujemcom dôverné informačné memorandum týkajúce sa SE. Následne budú investori, ktorí si vyzdvihli informačné memorandum vyzvaní, aby pokračovali v tendri predložením predbežnej ponuky, termín ktorej bude podľa inzerátu pravdepodobne stanovený na 26. september tohto roka.

V zmysle uznesenia, ktorým vláda schválila metódu a alternatívy privatizácie SE, budú môcť predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových spoločnostiach v 100-percentnom vlastníctve SE. Obe spoločnosti, z ktorej jedna by prevádzkovala jadrové zdroje a druhá konvenčné, by boli založené ešte pred ukončením tendra.

Akciová spoločnosť SE vznikla zápisom do Obchodného registra 21. januára 2002. Pôvodné Slovenské elektrárne sa na základe uznesenia vlády rozdelili na tri subjekty – Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu, a.s., Tepláreň Košice, a.s. a čisto výrobné Slovenské elektrárne, a.s. Základné imanie SE predstavuje 38,238 mld. Sk.

Do medzinárodnej súťaže o kontrolu nad SE by mali podľa očakávaní privatizačného poradcu vstúpiť renomované koncerny z Európy i zámoria. Očakáva sa účasť súčasných investorov do slovenských distribučných firiem, ktorými sú francúzska skupina Electricité de France a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčený záujem zo strany talianskeho Enelu, španielskej Union Fenosa či belgického koncernu Tractebel, ktorý kontroluje francúzska skupina Suez.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS