Majetok prezidenta ruskej ropnej spoločnosti Lukoil Vagita Alekperova je momentálne takemr 1,3 mld. USD. Podľa ceny akcie firmy Lukoil zverejnenej v systém RTS (Russian Trading System) bola trhová kapitálizácia balíka akcií patriaceho Alekpertovi v piatok 1,26 mld. USD. K tomuto záveru prišlo piatkové vydanie denníka Kommersant, ktorý sa odvoláva na prospekt emitenta, ktorý má v dispozícii. Denník tvrdí, že je určený pre potenciálnych kupujúcich globálnych depozitných certifikátov (GDR), ktoré by sa mali umiestniť na Londýnskej burze cenných papierov 31. júla tohto roku. Správa spoločnosti Lukoil obsahuje informácie o podiele akcií, ktoré vlastní riaditeľ Lukoila a jeho ročnej mzde.
Podľa súčasnej trhovej kapitalizácie firmy Lukoil má Vagit Alekperov majetok v hodnote asi 1,3 mld. USD, pretože mu patrí 10,38 % akcií firmy.
Tým Alekpertov predbehol šéfa Jukosu Michaila Chodorkovského, ktorý patril podľa marcového čísla mesačníka Forbes k najbohatším Rusom. „Ak vynecháme podiel, ktorý šéf Jukosu kontroluje ako beneficiár trustového fodnu, ktorý je majiteľom 50 % akcií Menatep Group kontrolujúcej asi 61 % akcií Jukosu, pri súčasnej kapitalizácii ropnej spoločnosti Jukos, majetok pána Godorkovského je 1,1 mld. USD,“ píše denník Kommersant. Priamo a nepriamo Chodrkovský kontroluje akcie v hodnote 6,86 mld. USD. V. Alekpertov ako manažér ročne zarába 1,5 mil. USD. Okrem toho má ročne právo na bonus 150%. Čo predstavuje 2,225 mil. USD. Za minulý rok dostal dividendy v hodnote 30 mil. USD.
Od minulého roku má šéf Lukoilu právo na 500 000 takzvaných fantómových akcií (phantom shares – 0,059% základného imania spoločnosti). V skutočnosti neexistujú, ale Alekperov dostáva za ne dividendy. Okrem toho mu spoločnosť vyplatí v roku 2004 rozdiel medzi hodnotou fantómových akcií v porovnaní s rokom 2001.
Vagit Alekperov patrí medzi najväčšie postavy ruského priemyslu ťažby a spracovania ropy. Za päť rokov vytvoril Lukoil, prvú viac odvetvovú ropnú spoločnosť, do ktorej pôsobnosti spadá viac nálezísk ropy a plynu ako má Exxon a premenil ju na nadnárodnú spoločnosť. Alekperov nielen aktívne rozširoval Lukoil, ale bol aj spostredkovateľom vo všetkých veľkých obchodoch s ropou na území Sovietskeho zväzu.
Alekperov vyrástol v Baku, legendárnom meste naftárov na brehu Kaspického mora. Absolvoval Bakinský inštitút spracovania ropy a v kariére pokračoval v západnej Sibíri. V roku 1983 sa stal šéfom ropného náleziska v ďalekom meste Kogalym. O sedem rokov sa Kogalym zmenil na najrentabilnejšie nálezisko v celom Sovietskom zväze. V meste naftárov poznali Alekperova všetci, o jeho chladnokrvnosti boli známe legendy. Jedna historka je spojený s vytekaním ropy z ropovodu. Z rúry tiekla horúca ropa. Prišla skupina opravárov so zváracím zariadením. Bála sa začať niečo robiť, lebo si myslela že od iskry vznikne požiar. Prišiel Alekperov. Zhodnotil situáciu ľahnúc si k rúre. „Teraz zvárajte,“ nariadil.
V roku 1990 sa štyridstaťročný Alekperov stal námestníkom ministra palív a energetiky.
Šéf Alekperova z ministerstva podporil v roku 1991 protijeľcionovské sily. V auguste 1991 po neúspechu puču ho uvoľnili z funkcie. Alekperov začal viesť Ministerstvo palív a energetiky v posledné mesiace existencie Sovietskeho zväzu.
Alekperov v tom čase dal dokopy najlepšie podniky v odvetví a inžinierov a vytvoril Lukoil. Podnik kontroluje vďaka privatizácii cez aukcie z roku 1994, kde boli platidlom privatizačné vauchery (poukážky) a neskôr v dôsledku menších aukcií za peniaze. Vlastné akcie a hlasovacie práva od dôchodkového fondu a odborov podniku umožňujú Alekperovi úplne kontrolovať Lukoil.