ČLÁNOK




Intel dosiahol prvú miliardu predaných PC
9. júla 2002

Prvý komerčne úspešný a široko dostupný osobný počítač Altair bol uvedený v roku 1974 a používal čip Intel 8080. Ale príspevok spoločnosti Intel k evolúcii osobných počítačov začal už v roku 1971 vynájdením mikroprocesoru.

Inovácia

Cesta inovácie vedie od čipu Intel 8080, ktorý bol použitý v počítači Altair, cez 4,77 MHz procesor Intel 8088, ktorý bol mozgom IBM PC v roku 1981, až k ére procesorov Intel Pentium 4. To je momentálne najrýchlejší procesor na svete s frekvenciami až 2,53 GHz. Pred 25 rokmi boli osobné počítače veľké, ťažkopádne a umožňovali iba jednoduchú prácu s textom a základnými tabuľkami. Dnešné PC umožní svojmu majiteľovi posielať e-maily a rýchle správy, surfovať na webe, viesť si domáci rozpočet, strihať domáce videá, napaľovať ich na disky DVD, mixovať digitálnu hudbu, vytvárať fotoalbumy s hudbou, alebo hrať graficky prepracované hry.

Cestu k miliardovému PC zmenilo to, ako spoločnosti uskutočňujú transakcie a ako ľudia komunikujú, nakupujú, študujú, pristupujú k informáciám a bavia sa. Momentálne vlastní PC 49 percent západoeurópskych domácností a na konci roka 2001 malo z domova prístup na internet takmer pol miliardy ľudí na celom svete.

„PC je tak všestranné a dobré vo veľa veciach,“ povedal Martin Reynolds, viceprezident agentúry Gartner Dataquest a autor správy agentúry o prvej miliarde predaných PC. „Stalo sa z neho niečo, čo musí mať skoro každý.

„V spoločnosti Intel túžime prinášať technológie, ktoré menia svet,“ uviedol Pat Gelsinger, viceprezident a chief technology officer spoločnosti Intel. „Keď si uvedomíte, že počítačové technológie sa dosial dotkli miliardy ľudí, tak je to skutočne ohromujúce. Je tu ale päť miliárd ľudí, ktorých sme sa doposiaľ nedotkli. A nás každý deň poháňa dopredu možnosť prinášať inovácie, ktoré zasiahnu celosvetovú populáciu potenciálnych užívateľov našej technológie.“

Prognóza

Podľa výpočtov agentúry Gartner Dataquest by mala byť ďalšia miliarda PC predaná omnoho rýchlejšie ako tá prvá. Počítačové odvetvie by malo dosiahnuť dvoch miliárd PC medzi rokmi 2007 a 2008, pričom najväčšia príležitosť na rast sa objaví na rozsiahlych a rozvíjajúcich sa trhoch v miestach ako Čína, Latinská Amerika, východná Európa a India.

Intel verí, že ako sú technológie globálnejšie, je treba sa stále viac sústrediť na vývoj rýchlejších, výkonnejších procesorových technológií, umožňovať používanie počítačov kedykoľvek a kdekoľvek, posilňovať ich intuitívnosť a jednoduchosť použitia.

„Dnes musia ľudia s počítačmi pracovať podľa podmienok počítačov,“ uviedol Gelsinger. „Do budúcnosti chceme dosiahnuť toho, aby počítače spolupracovali s ľuďmi podľa podmienok ľudí. Súčasťou tejto vízie je vývoj počítačov, ktoré dokážu rozpoznávať hlas, gestá a video.“

„Predstavujeme si svet, kde budú miliardy ľudí pripojení k internetu, neustále a kdekoľvek, s bohatou ponukou služieb poskytovaných bezdrôtovými technológiami,“ dodal Gelsinger.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 11. 2024

USD 1,055 0,003
CZK 25,282 0,004
GBP 0,836 0,001
HUF 408,700 1,470
CAD 1,487 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS