ČLÁNOK




Názory krajín CEFTA na ochranné opatrenia sa líšia
4. júla 2002

Názory jednotlivých krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA) na zavádzanie ochranných opatrení v obchodnom styku sa líšia. Kým krajiny ako Bulharsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko podporujú zrušenie ochranných opatrení po dvoch rokoch ich účinnosti, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko túto problematiku interpretujú opačne. Na tlačovej konferencií po rokovaní spoločného výboru CEFTA to uviedol minister hospodárstva Ľubomír Harach.

Špeciálnym bodom rokovania bola otázka ochranných opatrení pri vývoze a dovoze ocele. Zástupcovia rezortov hospodárstva sa s výnimkou Rumunska zhodli, že by zavádzanie ochrany pri obchode s oceľou malo byť posudzované citlivo, nakoľko je táto otázka nepriamym negociačným faktorom v prístupovom procese do Európskej únie (EÚ). Rumunsko v oblasti ochrany obchodu s oceľou presadzuje prísnu politiku.

Spoločný výbor CEFTA tiež rokoval o jej budúcnosti po zavŕšení integrácie niektorých členských krajín dohody do EÚ. Podľa Haracha by CEFTA po vstupe niektorých jej členov do únie nemusela zaniknúť. V tejto súvislosti účastníci rokovania diskutovali aj o zbližovaní legislatívy v oblasti obchodu. Ďalším z ôsmich bodov rokovania výboru bol vnútorný obchod CEFTA s agrokomoditami, ktoré sú podľa ministra hospodárstva mimoriadne dôležité. Zástupcovia jednotlivých krajín vyzdvihli dôležitosť Podvýboru dohody pre obchod s agrokomoditami. Ako tvrdí Harach, ten je „dobrým inštitucionálnym nástrojom na riešenie problémov v obchodovaní s poľnohospodárskymi produktmi“.

Napriek minuloročnej rekordnej hodnote záporného salda zahraničného obchodu, je obchodné saldo SR v rámci CEFTA kladné s výnimkou Českej republiky. Predsedajúcou krajinou tohtoročného zasadania spoločného výboru bolo Slovensko, budúci rok to bude Slovinsko. V jesenných mesiacoch by sa ešte malo uskutočniť stretnutie predsedov vlád krajín dohody.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS