ČLÁNOK




STMicroelectronics má silné akvizičné ambície v Ázii a USA
3. júla 2002

Najväčší výrobca polovodičov v Európe – spoločnosť STMicroelectronics (STM) chce v rámci veľkej akvizičnej operácie dosiahnuť výrazné postavenie v Spojených štátoch, prípadne v Ázii. Takýto krok je súčasťou novej stratégie zameranej na získanie profitu z perspektívne očakávanej konsolidácie v celom technologickom sektore.

Predseda a výkonný riaditeľ tejto francúzsko-talianskej skupiny Pasquale Pistorio v denníku Financial Times uviedol, že je pripravený využiť veľkú akvizičnú príležitosť, ktorá bude zároveň znamenať určitý odklon od stratégie zameranej len na vnútorné zdroje firemného rastu.

STMicroelectronics je momentálne tretím najväčším výrobcom polovodičov na svete, hoci pred desiatimi rokmi bol v uvedenom segmente na 15. mieste.

V minulosti sa STM pokúsil získať divíziu nemeckého Siemensu na výrobu polovodičov. K fúzii však nedošlo, pretože obe strany sa nevedeli dohodnúť na kontrolných mechanizmoch v rámci kombinovanej spoločnosti.

STMicroelectronics mal úspech pri menších akvizičných transakciách a najnovším príkladom bol nákup súčasti francúzskeho Alcatelu, ktorý sa orientuje na výrobu mikroelektronických komponentov. K tomuto obchodu došlo zhruba pred dvoma mesiacmi a STM zaň zaplatil 390 miliónov eur.

Pascale Pistorio sa však teraz orientuje na „veľkú akvizíciu“, ktorá posilní relatívne zúženú pozíciu STM na významných trhoch, akými je Japonsko a USA.

Bankové kruhy v Paríži a v Miláne sa zhodujú v tom, že STM má akvizičné príležitosti v Južnej Kórei a v Japonsku, vzhľadom na prepad akciového trhu, no dodávajú, že vari ešte väčšie šance sú v Spojených štátoch.

Do tejto chvíle sa uskutočnili prvotné rokovania STM s Toshibou, viac sa však hovorí o dôležitých kontaktoch s americkou Motorolou. Pasqual Pistorio presadzuje myšlienku, že konsolidácia v technologickom sektore je možná na báze akvizícií a strategického partnerstva. Príkladom je trojstranná aliancia medzi STM, holandským Philipsom a Motorolou (vznikla pred dvoma mesiacmi), ktorá zastrešuje koordinované aktivity v oblasti výskumu a vývoja a v úvodnom štádiu sa má do tejto aliancie investovať 1,5 miliardy eur.

STMicroelectronics v krátkodobom časovom horizonte síce zdieľa nie príliš optimistický výhľad v celom technologickom sektore, z dlhodobého hľadiska však má značné ambície, k čomu má prispieť aj zamýšľaná akvizícia v Ázii alebo v USA.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS