V prípade sporného tendra na dodávku ľahkých motorových jednotiek pre Železničnú spoločnosť (ZSSK), a.s. mali podľa organizácie Transparency International (TIS) informácie tí, ktorí ich mať nemali. TIS v tejto súvislosti uvádza pracovníkov ministerstva dopravy, poslancov, médiá a lobistov. Tiež poukazuje na skutočnosť, že si informácie o podrobnostiach súťaže nepýtali tí, ktorí na to mali kompetencie, čiže Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) a Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý údaje nechcel zverejniť.
Občania by podľa TIS mali dostať informácie o tom, či má ZSSK skutočne potrebu nakúpiť vlakové súpravy, na základe akých kritérií sa ustanovila výberová komisia, či bol ošetrený prípadný konflikt záujmov jej členov a aký význam mali v súťaži jednotlivé parametre ponúk. TIS tiež tvrdí, že by občania mali od NKÚ dostať stanovisko a údaje o tom, čo bolo pri tvorbe tohto stanoviska rozhodujúce. Vo verejnom oznámení o vyhlásení súťaže sa uvádzajú zmluvné podmienky, akými sú spotreba paliva, úroveň dizajnu a náklady na údržbu. Tieto kritériá sú podľa názoru TIS stanovené príliš voľne a indikujú nedbalosť a nezodpovednosť obstarávateľa.
Ako ďalej uvádza TIS, pri hodnotení výberová komisia v obálkach dostane k jednotlivým ponukám iba obstarávaciu cenu a splnenie podmienok. Ak teda niekto o obsahu ponúk a postupe ich hodnotenia vie vopred, je to príčinou na podozrenie z porušenia mlčanlivosti, nátlaku, či iných neprípustných postupov.
TIS verejne vyzvala ZSSK, aby zverejnila všetky relevantné informácie o tendri a odôvodnila výber víťazného konzorcia DMU-GTW, NKÚ, aby zverejnil stanovisko k tendru a ÚVO, aby vyvinul mechanizmy,. ktoré by riešili podozrenia z korupcie v prípade súťaže na dodávku ľahkých motorových jednotiek. TIS tiež vyzvala SDKÚ a ostatné politické strany, aby zverejnili podrobné informácie o financovaní svojej činnosti a volebnej kampane, ako aj informácie o opatreniach, ktoré vykonali, aby pri udeľovaní verejných zákazok nebolo jedným z kritérií „pozadie pre stranu.“