Manažéri a analytici na Slovensku očakávajú po vstupe do Európskej únie (EÚ) zlepšenie podnikateľských činností Slovákov v zahraničí. Najväčšiu výhodu vidí 86 % z nich predovšetkým v tom, že certifikáty, ktoré boli udelené v SR budú platiť aj v ostatných krajinách EÚ. Nemenej pozitívne bude podľa nich aj zlepšenie prístupu k úverovým zdrojom v zahraničí a 73 % opýtaných so vstupom do EÚ očakáva zlepšenie podnikateľskej etiky a morálky. Vyplýva to z prieskumu názorov ekonomických elít na vývoj slovenskej ekonomiky, ktorý zorganizoval Inštitút pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s Americkou obchodnou komorou v SR.
Podľa manažérov a analytikov sa po pripojení SR k EÚ zlepší aj vymožiteľnosť práva a zníži korupcia, čo považujú za najslabšie články slovenského podnikateľského prostredia. Pozitívny vývoj očakávajú taktiež v prístupe k domácim úverovým zdrojom a v regulácii podnikateľského prostredia. Názory sú však vyrovnané vo vzťahu k daňovému zaťaženiu firiem, keď 29 % respondentov očakáva zníženie a 20 % dotazovaných predpokladá zvýšenie daňového zaťaženia.
Ekonomické elity očakávajú, že nastane zhoršenie v nákladoch na zabezpečenie ochrany prostredia. Na dosiahnutie ekologického štandardu súčasnej európskej pätnástky bude musieť SR podľa nich vynaložiť nemalé finančné prostriedky. Citlivým problémom je aj odchod kvalifikovanej pracovnej sily do zahraničia a zhoršenie pozícií slovenských firiem na domácom trhu. V položke náklady na štátnu a verejnú správu, vrátane nákladov na EÚ v súčasnosti prevláda očakávanie nárastu týchto nákladov. Vysoké pozitívne očakávania podnikateľov z minulého roka vo vzťahu k vstupu SR do EÚ, sa podľa IVO v tomto roku stali striedmejšími.
Pri výskume inštitút oslovil približne 400 respondentov. Dotazník v stanovenom čase vrátilo 94 z nich. Celkovo 84 dotazníkov vyplnili manažéri a podnikatelia zvyšných 10 ekonomickí analytici. Anonymný výskum sa uskutočnil v apríli až máji.