Priepasť medzi regiónmi a mestami podľa ukazovateľa kúpnej sily sa v regióne strednej a východnej Európy (SVE) neustále prehlbuje. Podľa štúdie spoločnosti RegioPlan Consulting, ktorá skúmala šesť krajín SVE (Slovinsko, Chorvátsko, Českú republiku, Slovensko, Maďarsko a Poľsko), sú platy v mestách v priemere až o 60 % vyššie ako vo vidieckych regiónoch.
Výhodou hlavných miest je podľa štúdie rozvinutý sektor služieb a telekomunikačná sieť, ktorá priťahuje medzinárodné projekty a investície. Regióny mimo veľkých miest trpia nedostatočne vybudovanou infraštruktúrou, ale tiež úpadkom ťažkého priemyslu, ktorý je sústredený práve v týchto oblastiach. Jednu z mála výnimiek predstavuje región Katowice, kde kúpna sila výrazne prekračuje celoštátny priemer.
„V hlavných mestách dominuje hospodársky rozvoj, sem prichádzajú investície a vytvárajú sa nové pracovné príležitosti,“ uvádza štúdia. Priaznivý vývoj kúpnej sily zaznamenali aj vidiecke regióny so silným turistickým ruchom, napríklad región Balatonu v Maďarsku alebo Istrijský polostrov v Chorvátsku. Tieto oblasti sa kúpnou silou vyrovnajú hlavným mestám.
Podľa výpočtov štúdie RegioPlan predstavuje kúpna sila v spomínaných kandidátskych krajinách v asi štvrtinu až polovicu Rakúska. Najlepšie je na tom Slovinsko, ktoré v porovnaní s Rakúskom dosiahlo index 55 bodov. Nasledujú Česká republika a Chorvátsko, v ktorých sa kúpna sila pohybuje na úrovni 35 bodov. Na štvrtom mieste je Maďarsko s 27 bodmi, tesne nasledované Poľskom s 26 bodmi. Poslednú priečku obsadilo Slovensko, kde kúpna sila dosahuje v porovnaní s Rakúskom iba 25 bodov.