Pri znení legislatívneho návrhu zákona na vybudovanie kapitalizačného piliera dôchodkovej reformy sa rezort práce a sociálnych vecí dostal do rozporu s ministerstvom financií a ministerstvom hospodárstva. Rezort financií požaduje, aby výplaty dávok občanom v druhom pilieri garantoval štátny rozpočet. Rezort hospodárstva odmieta zavedenie tzv. investičného výboru, ktorý by akumuloval prostriedky občanov a rozhodoval o ich umiestnení. Na tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Peter Magvaši.
Garantovanie výplaty dôchodkov občanom zúčastneným v druhom pilieri zo zdrojov štátneho rozpočtu podľa Magvašiho nie je možné. „V cieľovom stave existencie druhého piliera by jeho aktíva mali dosahovať hodnotu jedného hrubého domáceho produktu, v súčasnosti štátny rozpočet predstavuje asi 20 % HDP,“ zdôraznil minister. Zabezpečenie vyplácania dôchodkov podľa neho musí byť upravené v zákone. Za kľúčový bod celého systému preto Magvaši považuje jasné definovanie spôsobov, ako sa vyhnúť všetkým rizikám. Na zníženie rizík je podľa neho potrebné jasne definovať postavenie depozitára, obmedziť investovanie s prostriedkami a zaviesť povinnosť trvale sledovať vývoj aktív.
Občania by svoje prostriedky podľa Magvašiho nemali investovať sami, ale cez investičný výbor, ktorý by ich kumuloval, rozhodoval o ich umiestnení a kontroloval investovanie správcovských spoločností. Minister sa obáva, že občanov bude zvádzať reklama na vysoké výnosy, ktoré budú spojené s vysokou mierou rizika. Podľa neho bude na Slovensku minimálne jedna generácia, ktorá nebude na takej úrovni, aby toto nebezpečenstvo neexistovalo. Model s tzv. investičným výborom podľa Magvašiho funguje v Kanade a čiastočne aj vo Švédsku. Okrem existencie takéhoto výboru minister predpokladá aj vytvorenie rezervného fondu, ktorý by občanom garantoval minimálnu úroveň výnosu.
Prostriedky občanov, odvedené do kapitalizačného piliera, by mali zhodnocovať správcovské spoločnosti. Generálny riaditeľ sekcie sociálneho poistenia rezortu práce Michal Szabo nepredpokladá voľnú súťaž neobmedzeného počtu takýchto subjektov. Podľa neho by na Slovensku na 2 mil. aktívneho obyvateľstva stačilo 5 až 6 takýchto spoločností.