Monopol Slovenských telekomunikácií v prístupe k miestnemu vedeniu skončí 1. januára 2003. Rozhodol o tom parlament schválením novely zákona o telekomunikáciách. Niektorí poslanci navrhovali posunúť čas trvania monopolu o ďalší rok. Za posunutie však hlasovalo iba 19 zákonodarcov zo 102 prítomných.
V novele sú zapracované viaceré nariadenia Európskeho parlamentu v rámci telekomunikačnej politiky Európskej únie (EÚ). Najvýznamnejšou zmenou oproti v súčasnosti platnému zákonu je uvoľnenie prístupu k miestnym vedeniam, ktoré umožní subjektom vstupujúcim na trh konkurovať prevádzkovateľom v ponuke vysokorýchlostných služieb dátového prenosu, čiže internetu. Novela obsahuje 35 bodov návrhov zmien. Okrem uvoľnenému prístupu k účastníckym vedeniam k najvýznamnejším patrí úprava kompetencií Telekomunikačného úradu SR či zmena licenčného režimu.
Asociácia telekomunikačných operátorov (ATO) privítala schválenie novely zákona o telekomunikáciách parlamentom. Ako pre agentúru SITA uviedla zástupkyňa ATO Jiřina Perényiová, snahou predkladateľa tejto vládnej novely bolo na obdobie približne jedného roka, dokedy bude musieť byť na Slovensku implementovaná legislatíva Európskej únie (EÚ) v telekomunikačnej oblasti, umožniť skutočnú liberalizáciu a konkurenčné prostredie pre telekomunikačno-informačné služby.
Nosnou časťou novely je podľa J. Perényiovej najmä neviazaný prístup k miestnym vedeniam s účinnosťou od 1. januára 2003. Ako ďalej uviedla J. Perényiová, v procese schvaľovania novely boli zjavné snahy dominantného operátora Slovenských telekomunikácií, a.s. o oddialenie účinnosti zákona na 1. január 2004. Odložením účinnosti zákona o jeden rok by si podľa asociácie ST predĺžili výhodné postavenie na trhu. Asociácia telekomunikačných operátorov, združenie Partnerstvá pre prosperitu a Asociácia poskytovateľov internetu podporili vládny návrh, vrátane termínu účinnosti. Podľa všetkých troch združení schválenie novely zákona je nevyhnutnosťou pre zlepšenie podmienok konkurenčného prostredia.
Podľa slov Mariána Ďurkoviča z Asociácie poskytovateľov internetu (API) je prijatie novely telekomunikačného zákona splnením prvej podmienky pre napĺňanie liberalizácie telekomunikačného trhu na Slovensku. Za významný fakt označil aj to, že neprešiel návrh skupiny poslancov, ktorí žiadali predĺženie monopolu ST do 1. januára 2004. „Reálna liberalizácia trhu nenastane hneď 1. januára 2003, podstatné však je, že je ustanovená zákonom, čo umožňuje vykonávať postupné kroky k jej naplneniu,“ povedal pre agentúru SITA M. Ďurkovič.
API nepredpokladá, že uvoľnenie trhu sa bude realizovať bezproblémovo, keďže ST si budú chcieť svoje postavenie udržať čo najdlhšie. „V tomto smere bude veľmi dôležitá činnosť trhového regulátora, ktorým je Telekomunikačný úrad SR (TÚ). Novela telekomunikačného zákona zvýšila kompetencie úradu. Záleží na ňom, ako ich bude využívať,“ uviedol Ďurkovič. API by privítala, keby sa prvé výsledky liberalizácie objavili už v budúcom roku, čomu by mohla napomôcť práve činnosť TÚ, ktorý by mal podľa Ďurkoviča dbať na striktné dodržiavanie novelizovaného zákona a sankcionovať subjekty, ktoré ho porušujú.
API, ako organizácia zastupujúca poskytovateľov internetu, predpokladá aj určité zlepšenie situácie v poskytovaní internetu na Slovensku pre samotných užívateľov. „Liberalizácia a s ňou spojené uvoľnenie prístupu k miestnym vedeniam by malo priniesť priaznivejšie podmienky v cenách za poskytovanie pripojenia,“ povedal Ďurkovič. Doterajší spôsob poskytovania internetu prostredníctvom prenájmu digitálnych okruhov bol podľa Európskej komisie trojnásobne predražený, čo vplývalo aj na ceny pripojenia na internet.