Slovenský devízový trh reagoval v posledných dňoch veľmi „expresívne“ na malé podnety. „Celý trh bol veľmi nervózny. Je to však do istej miery akceptovateľné vzhľadom na to, že je malý,“ vyhlásil guvernér NBS Marián Jusko.
NBS intervenovala v tomto a predchádzajúcom týždni štyrikrát, aby zabránila výraznému oslabeniu koruny a následne bránila určitú úroveň devízového kurzu koruny. Podľa Juska sa situácia na trhu začína upokojovať. „Situácia sa upokojí skôr či neskôr. Je to len otázka času, pretože NBS je jednoznačne najsilnejším hráčom na domácom devízovom trhu,“ skonštatoval Jusko pred novinármi.
Objem prostriedkov, ktoré NBS použila na intervencie, však guvernér odmietol špecifikovať. NBS podľa Juska nemôže v súčasnosti zverejniť tieto informácie, pretože by sa z hľadiska výkonu menovej politiky a intervencií sťažil manévrovací priestor obchodníkov NBS na devízovom trhu. Informácie podľa jeho slov centrálna banka zverejní štandardným spôsobom v pravidelných mesačných správach. Znehodnocovanie koruny vytvára pre centrálnu banku v súčasnosti účtovný zisk. Dnešná úroveň zisku však podľa guvernéra nie je zaujímavá, smerodajný je totiž podľa neho výsledok k záveru tohto roka.
Guvernér NBS trvá na svojich predchádzajúcich vyhláseniach podľa ktorých, „úroveň kurzu v rozpätí 44 až 45 korún za euro zodpovedá momentálne výkonnosti ekonomiky a očakávanému vývoju v tomto roku“. „Je veľmi ťažké predpokladať, aký bude kurz na konci roka, pretože je potrebné vidieť faktory, ktoré budú na kurz vplývať,“ uviedol Jusko, pričom medzi jednotlivými faktormi spomenul rozhodovanie o členstve v NATO, rozhodovanie v orgánoch Európskej únie, zloženie vlády po septembrových voľbách či programové vyhlásenie novej vlády.
Na margo hodnotiacej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o Slovensku Jusko skonštatoval, že hodnotenia bankového dohľadu a posledných zmien sú jednoznačne pozitívne. NBS podobne ako aj OECD očakáva rast objemu poskytnutých bankových úverov. „Podľa našich expertov by mohol tento rast prekonať pôvodné očakávania. Dalo sa tak očakávať vzhľadom na fázu privatizácie bánk, kde banky prirodzene musia zvyšovať svoje aktíva, aby dosahovali zisk. Všetko nasvedčuje tomu, že sa banky po ukončení reštrukturalizácie začínajú pozerať po klientoch,“ povedal. Dodal však, že ak by rast úverov mal ohroziť inflačné ciele NBS alebo neúmerne zvýšiť domáci dopyt, centrálna banka bude na situáciu reagovať.