Vyšetrovatelia, ktorí sa zaoberajú hľadaním aktív teroristickej organizácie Al-Kájda, prichádzajú k zisteniu, že väčšina finančných prostriedkov organizácie je uložená skôr v komoditách ako v bankách. Informoval o tom denník The Washington Post, ktorý citoval vyšetrovateľov a finančné zdroje v Ázii, Afrike a USA.
Vedúce osoby Al-Kájdy začali presúvať finančné prostriedky z bankových účtov do zlata a drahokamov ako diamanty a zafíry už dlho pred teroristickými útokmi 11. septembra 2001. Transfer aktív zostal zväčša nepovšimnutý a zásluhou neho sa väčšiny finančnej siete organizácie nedotkla kampaň, vedená Spojenými štátmi americkými a zameraná na zmrazenie fondov teroristov na celom svete. „Išlo o finančné presuny, ktoré nám unikli. Každý sa snažil nájsť bankové účty v Ženeve, kým Aj-Kájda výrazne zredukovala svoje pozície vo formálnom finančnom sektore. Teraz nachádzame ich chápadlá v rôznych cenných kovoch a kameňoch,“ povedal pre denník The Washington Post nemenovaný finančný vyšetrovateľ.
Koncom septembra 2001 iniciovala administratíva amerického prezidenta George W. Busha medzinárodnú kampaň, ktorej cieľom bolo zmariť financovanie teroristu Usámu bin Ládina a jeho siete Al-Kájda, ktorí boli podľa USA zodpovední za septembrové teroristické útoky na New York a Washington. Denník citoval nemenovaný zdroj, podľa ktorého poprední finanční odborníci, pracujúci pre bin Ládina, odštartovali rozsiahly presun aktív z bánk do komodít, keď USA v roku 1998 zmrazili financie vo výške 254 mil. USD, pochádzajúce od afganskej talibanskej vlády, následkom útokov Al-Kájdy na veľvyslanectvá USA na východe Afriky. Úsilie odhaliť finančné prostriedky Al-Kájdy bolo navyše zabrzdené vnútornými spormi v americkej vláde.