Hlavný vyjednávač Európskej komisie pre Slovensko Dirk Meganck ocenil zlepšujúce sa podnikateľské prostredie na Slovensku. Ako povedal na Európskom podnikateľskom summite v Bruseli, postupne sa zlepšujú podmienky pri získavaní pôžičiek od bánk či pri zakladaní firiem, napriek tomu, že stále nie sú dokonalé. Investorov o ekonomickej výhodnosti prijatia Slovenska a ostatných kandidátskych krajín do Európskej únie (EÚ) pre súčasných členov presviedčal aj komisár EÚ pre rozšírenie Gunter Verheugen. Istá kritika voči kandidátskym krajinám zaznela pri rozhovoroch o pracovných podmienkach, keď adeptom na vstup do EÚ vyčítali najmä častú prácu pri nadmernom hluku a v noci.
Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Artura Bobovnického sú výhodami investovania na Slovensku predovšetkým lacná a skúsená pracovná sila, politická a ekonomická stabilita a výhodná geografická poloha. Šéf agentúry SARIO však priznal, že Slovensko za susednými kandidátskymi krajinami, najmä Maďarskom a Českou republikou, v objeme zahraničných investícií zaostáva. Výhodou týchto krajín je podľa Bobovnického členstvo v NATO, ale aj niektoré prijaté opatrenia, ktoré lákajú zahraničných investorov. Predseda Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Michal Lach však poznamenal, že Slovensko by sa mohlo stať mostom medzi západom a východom, pričom západní investori by v procese svojich aktivít na Ukrajine alebo v Rusku využívali skúsenosti slovenských subjektov.
Európsky podnikateľský summit sa koná v dňoch 6. až 7. júna v Bruseli. Jeho poslaním je umožniť kandidátskym krajinám prezentovať možnosti investovania. Na podujatí sa zúčastňuje približne 2000 ľudí zo 60 krajín.