ČLÁNOK




Organizátori historicky najúspešnejšej internetovej petície na Slovensku založili občianske združenie Internet pre všetkých.
5. júna 2002

Internetový protest proti zdražovaniu cien internetu s podporou vyše 350 internetových serverov a stránok sa tak stal podnetom na vznik mimovládnej organizácie, ktorej cieľom je podpora budovaniu informačnej spoločnosti na Slovensku so zameraním na Internet.

„Trpím na zriedkavú poruchu nervového systému, známu ako Guillan-Barrého syndróm. Ako mladší som bol odkázaný na invalidný vozík a lekári mi nedokázali pomôcť. Keď som objavil Internet, využil som ho na hľadanie informácií o svojej chorobe. Napokon som našiel potrebné informácie a aj vďaka im dnes dokážem chodiť. Rozčúlilo ma zvyšovanie cien Internetu a tak sme spolu s mojim priateľom Jurajom Bystrickým na stránke www.bystro.sk začali protestovať. Zaujímali sme sa o proces informatizácie na Slovensku a dozvedali sme sa o ďalších a ďalších problémoch ktoré trápia Slovensko,“ vysvetľuje Peter Polakovič, prezident organizácie Internet pre všetkých (IPV).

Juraj Bystrický, viceprezident IPV dodáva: „Predstavte si modernú spoločnosť, ktorá sa prostredníctvom Internetu podieľa na vytváraní zákonov, pripomienkuje návrhy svojich poslancov, vedie diskusie, hľadá optimálne riešenia pre svoje problémy – pomáha vytvárať lepší život. Toto všetko je v prostredí Internetu celkom reálne a pritom tak jednoduché. Práve Internet môže byť tým pravým nástrojom pre DEMOKRACIU. Práve Internet môže byť tým pravým nástrojom pre lepšiu, vyspelejšiu spoločnosť. Elita sveta si tento fakt uvedomila a Internet rozširuje. Pýtam sa, Slováci, prečo bránite Slovákom v lepšom živote? A aj práve preto vzniká IPV.“

Predstavitelia IPV sú presvedčení, že vo svete sa stal a stáva Internet hybnou silou rastu ekonomiky, médiom, ktoré zabezpečuje kvalitnejšiu a efektívnejšiu formu komunikácie, médiom, ktoré zabezpečuje spoločensky najdôležitejšie role vzdelávania a informovania. Internet je podporovaný, cenovo prístupný, a má svoje dôležité miesto v spoločnosti. Žiaľ na Slovensku je to ale naopak a aj napriek dennodenným vyhláseniam politikov o podpore informatizácie a internetizácie Slovenskej republiky sa toho v praktickej rovine deje pramálo.

Za akútny problém považujú internetovú penetráciu v domácnostiach a s tým veľmi úzko súvisiacu cenu internetu. Tá sa stále zvyšuje a monopolný poskytovateľ dial-up internetu Slovenské Telekomunikácie, a.s. a chystá sa ju v najbližších mesiacoch znovu drasticky zvýšiť. Od začiatku tohto roka organizujú predstavitelia IPV protestnú kampaň Internet proti monopolu na stránkach www.bystro.sk. Občania sa podpisujú pod petíciu proti zvyšovaniu cien internetu, monopolným praktikám a vysokej sadzbe DPH za internetové služby. Táto petičná akcia sa v priebehu pár týždňov stala najúspešnejšou v dejinách slovenského internetu, vyvolala obrovskú publicitu, ale hlavne reakcie kompetentných predstaviteľov štátnych organizácií, monopolu a súkromných firiem.

Vyše 350 internetových serverov a stránok, ktoré zobrazujú protestné banery proti drastickému zvyšovaniu cien internetu za rozvoj internetizácie Slovenska. Ešte sa nikdy v dejinách slovenského internetu nezdružilo toľko serverov a stránok proti spoločnému cielu. V proteste síce chýbajú veľké internetové portály, no pre malý reklamný trh kde príjmy od jedného zadávatela reklamy držia portál nad vodou je to pochopiteľné.

Význam Internetu vyzdvihuje Jozef Duháček, druhý viceprezident IPV: „Internet je médium číslo jedna tohoto tisícročia. Definitívne zmazáva bariéry tým, že poskytuje informácie a priame spojenie na niektorého z tých miliónov ľudí doslova na končekoch prstov a to nielen pre jednotlivcov ale tiež pre celé firmy a dokonca aj štáty. Nech ste hocikto a nech robíte hocičo, nevyčerpateľná studňa s názvom Internet Vám vždy poskytne to čo práve potrebujete. Internet je miesto, kde informácie a kontakty sú vždy na dosah.“

IPV uvažuje o realizácií rôznych projektov, ktoré by mali bežnému občanovi poskytnúť dôležité informácie pre skvalitnenie jeho života. Peter Polakovič naznačuje: „Napríklad zdravotne postihnutí majú nedostatočné možnosti a ani nevedia správne používať počítače a Internet. V dôsledku toho je pre nich zložitejšie získavať informácie a kvalifikované zamestnanie. Aby sa informačná technológia nestala ďaľšou bariérou medzi postihnutými a bežnou populáciou, bude treba pripravit zdravotne postihnutých na prácu s nimi.“ Už teraz IPV na svojich stránkach informuje o stave informačnej spoločnosti na Slovensku a aktuálnych technologických novinkách.

Vyhlásenie k zavádzaniu technológie aDSL pripojenia na internet v SR od Slovenských Telekomunikácií, a.s. .

Mimovládna organizácia Internet pre všetkých na www.bystro.sk podporuje zavádzanie aDSL pripojenia do Internetu. Zavádzanie kvalitnejšej technológie, akou aDSL bezpochybne je, znamená krok vpred. Sme však veľmi znechutení praktikami Slovenských Telekomunikácií (ST) a ich nekorektným správaním voči ostatným poskytovateľom Internetového pripojenia. Náš postoj potvrdzuje aj skutočnosť, že Asociácia poskytovateľov Internetu (API) podáva na Protimonopolný úrad podnet pre podozrenie zo zneužitia dominantného postavenia na trhu a žiadosť o predbežné zastavenie „komerčného pilotu aDSL“ ST, a.s.. Takýto krok môže výrazným spôsobom posunúť termín zavedenia aDSL pripojenia, plne však chápeme neľahké postavenie API. ST opäť zneužívajú monopolné postavenie na trhu a diskriminujú ostatných providerov. Situácia na Slovensku je však v tejto situácií veľmi ťažká a pokiaľ nebude monopol ST zrušený, zrejme sa nezlepší. Na Slovensku bohužiaľ neexistujú legislatívne „páky“ na dostatočné regulovanie monopolu ST a do budúcich parlamentných volieb sa s touto situáciou pre nedostatočnú politickú vôľu už nič neurobí.

Bližšie informácie nájdete na www.bystro.sk:

sekcia pre médiá – www.bystro.sk/media.php

kontakty a informácie (Peter Polakovič, Juraj Bystrický, Jozef Duháček) – www.bystro.sk/kontakt.php

sekcia o aDSL pripojení do internetu – www.bystro.sk/dsl

technologické novinky – http://www.bystro.sk/t-news.php


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS