Hoci podľa pôvodného harmonogramu reformy sociálneho poistenia malo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predložiť do vlády zákon o druhom pilieri dôchodkového zabezpečenia už v decembri minulého roka, kabinet ešte neschválil ani legislatívny zámer tohto zákona. Na svojom stredajšom rokovaní tento bod z programu vypustil. Zákon o druhom pilieri tak s najväčšou pravdepodobnosťou nezačne platiť od júla tohto roka.
Zatiaľ stále nie je jasné ani to, či peniaze v rámci druhého povinného piliera bude spravovať jedna alebo viac inštitúcií. Väčšina ekonomických ministrov presadzovala, aby mohli peniaze občanov spravovať viaceré správcovské spoločnosti. Ministerstvo financií však trvalo na tom, aby osobné účty občanov, ktoré majú v rámci druhého piliera vzniknúť, spravovala verejnoprávna Sociálna poisťovňa.
Povinný kapitalizačný pilier dôchodkového poistenia je založený na odvádzaní časti príspevkov občanov na vlastné osobné účty. Systém financovania dôchodkov by sa tak mal zmeniť zo súčasného priebežného spôsobu na zmiešaný, pri ktorom časť odvodov si budú občania ukladať priamo na svoj osobný účet a časť pôjde naďalej do priebežného systému. Vstup do nového kapitalizačného piliera by mal byť povinný pre občanov, ktorí majú v súčasnosti menej ako 50 rokov.
V cieľovom stave reformy sociálneho poistenia by zhruba polovica dôchodkov mala pochádzať z osobných účtov. Návrh predpokladá, že z druhého piliera sa budú poskytovať pravdepodobne len starobné dôchodky. Ostatné dávky by mali byť naďalej financované z prvého všeobecného piliera. Do prvého piliera na krytie všetkých druhov dôchodkov by malo podľa návrhu legislatívneho zámeru z dielne MPSVR plynúť namiesto súčasných 28 % z hrubej mzdy asi 22 % a do nového druhého piliera zvyšných 6 %.
Súčasný systém financovania a vyplácania dôchodkov je neudržateľný. Podľa MPSVR sa pomer platiteľov poistného a poberateľov dávok vyvíja na Slovensku nepriaznivo. „Predpokladá sa, že do roku 2040 klesne tento pomer aj pri zvyšovaní dôchodkového veku pre obe pohlavia na takú nízku úroveň, ktorá by znamenala zrútenie financovania dôchodkového systému,“ upozorňuje v návrhu legislatívneho zámeru zákona o druhom pilieri ministerstvo.
Podľa ministerstva práce, zatiaľ nie je možné presne vyčísliť výšku finančných prostriedkov nevyhnutných na uskutočnenie reformy. Zdôrazňuje však, že prostriedky z privatizácie určené na spustenie zmiešaného spôsobu financovania sa v žiadnom prípade nepoužijú na krytie deficitov priebežného piliera dôchodkového systému. Vláda už schválila na rozbehnutie druhého piliera peniaze z predaja SPP vo výške zhruba 65 mld. Sk. Presná suma bude závisieť od kurzu koruny voči doláru v deň uzavretia transakcie, keďže podľa rozhodnutia kabinetu by mali na tento účel smerovať peniaze zodpovedajúce cene za 25-percentný podiel v SPP.
Národná rada SR sa v stredu odmietla ďalej zaoberať návrhom zákona o dôchodkovom poistení, ktorý predkladal poslanec Peter Tatár. Nový systém mal byť založený na osobných účtoch a povinných odvodoch Sociálnej poisťovni a súkromným dôchodkovým fondom, ako aj na dobrovoľných pre doplnkové dôchodkové poistenie.