Päťpercentný pokles hodnoty slovenskej koruny počas predchádzajúceho mesiaca bol podľa vyjadrení Národnej banky Slovenska (NBS) príliš prudkým. Banka sa však nevyjadrila, či bude intervenovať v prospech meny, alebo nie.
Podľa riaditeľa oddelenia treasury NBS Františka Szulényiho bolo oslabenie koruny spôsobené obavami investorov z ekonomického vývoja v krajine a z dôvodu opatrnosti v súvislosti s nadchádzajúcimi septembrovými parlamentnými voľbami. „Podľa môjho názoru, oslabenie meny v predchádzajúcom mesiaci bolo príliš veľké. Očakávalo sa síce oslabenie koruny, ale bolo väčším, ako som predpokladal,“ uviedol pre agentúru Reuters F. Szulényi.
V utorok napoludnie zaznamenala koruna osemmesačné minimum na úrovni 43,75 SKK/EUR, v závere dňa, po Szulényiovom komentári sa kurz koruny zlepšil na 43,58/62 SKK/EUR. Koruna začala oslabovať voči svojej referenčnej mene euro na konci apríla po tom, ako centrálna banka zvýšila úrokové sadzby v reakcii na váhavý postoj vlády pri eliminácii fiškálnych rizík.
Zvýšenie sadzieb o 50 bázických bodov uskutočnila centrálna banka v čase, keď sa koruna obchodovala na historických maximách v okolí 41,40 SKK/EUR. Banka viackrát vyzvala vládu, aby prijala opatrenia na redukciu výdavkov s cieľom zmierniť deficit obchodnej bilancie.
Podľa obchodníkov by mal kurz koruny oslabovať aj v nadchádzajúcich dňoch s tendenciou priblížiť sa k úrovni 44 SKK/EUR, čo je hranica, pri ktorej NBS intervenovala v prospech domácej meny v januári 2001.
„Sledujeme vývoj, vieme, čo sa na trhu deje. Zatiaľ sme nezasiahli, ale uvidíme, aký bude budúci trend,“ povedal Szulényi a dodal, že centrálna banka má stanovený interný koridor, v rámci ktorého by rada videla kurz koruny. Tento koridor však Szulényi odmietol zverejniť.
NBS už niekoľkokrát oznámila, že nechce používať priame nástroje na intervencie v prospech alebo neprospech koruny pri určitej úrovni, ale uprednostňuje intervencie v prípade zvýšenej volatility na upokojenie trhu.