Ministerstvo hospodárstva (MH) dostalo informáciu o zámere Slovenských elektrární (SE) podať ponuky na kúpu minoritných podielov v spoločnostiach Východoslovenská energetika (VSE) a Stredoslovenská energetika (SSE) tesne pred termínom podávania týchto ponúk. O transakcii však nerokovala dozorná rada ani valného zhromaždenia SE, prostredníctvom ktorých MH vykonáva v tomto štátnom podniku svoje akcionárske práva. „Takáto transakcia by musela byť v týchto orgánoch najprv odsúhlasená,“ povedal pre agentúru SITA hovorca MH Peter Chalmovský.
Podľa SE, takáto ponuka nie je v rozpore s koncepciou privatizácie elektroenergetiky. MH má však na túto otázku iný názor. SE mali zároveň vystupovať v tendroch ako finančný garant transakcie. Uvedené konzorcium nakoniec neuspelo ani v jednom z tendrov. Výberová komisia odporučila za investora pre VSE nemeckú firmu RWE Plus a pre SSE francúzsky gigant Electricité de France (EdF). Vláda však minulý týždeň najprv na podnet Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) a túto stredu kvôli Strane demokratickej ľavice (SDĽ) odložila definitívne rozhodnutie o privatizácii troch REP. Obe politické strany zdôvodnili svoje postoje okrem iného aj výhradami odborníkov SE voči spôsobu predaja REP.
Štátne elektrárne zdôvodňujú svoju snahu o kúpu podielov v REP pripravovanou liberalizáciou trhu, ktorá si podľa nich žiada od SE ako aj iných elektroenergetických firiem, „aby sa snažili hlavne v záujme zabezpečenia odbytu svojej produkcie elektrickej energie mať kontakt priamo na oprávneného zákazníka“. Elektrárne zároveň pripomínajú, že podľa pripravovaného rozhodnutia o privatizácii SSE sa uvažuje o firme EdF, ktorá je rovnako štátna.
O talianskej firme E-Noi sa doteraz nepodarili agentúre SITA zistiť bližšie informácie. Podľa denníka SME spoluzakladateľom talianskeho záujemcu je Gianni Pilo, považovaný na gurua politického marketingu premiéra Berlusconiho.