Krajiny strednej a východnej Európy (SVE) a Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) zaznamenali v minulom roku celkový rast ekonomiky o 4,3 %. Prekonali tak väčšinu iných tranzitívnych ekonomík vo svete, Európsku úniu (EÚ) a Spojené štáty americké. Vo svojej správe Transition Report Update o tom informuje Európska banka pre obnovu a rozvoj EBRD (European Bank for Reconstruction and Development). Správa predpovedá na rok 2002 mieru rastu ekonomiky v sledovanom regióne na úrovni 3,3 %.
V správe EBRD sa uvádza, že vyššie spotrebiteľské výdavky a väčšie podnikateľské investície podporili v roku 2001 priaznivý ekonomický vývoj a vykompenzovali nepriaznivé vplyvy spomalenia rastu svetovej ekonomiky. Spotreba a investície zaznamenali zlepšenie vďaka rastu príjmov a zlepšeniu investičnej klímy vo väčšine krajín regiónu. Perspektívy oživenia svetovej ekonomiky v roku 2002 by mali podporiť pokračovanie ekonomického rastu v sledovanom regióne, predovšetkým oživenie ekonomík EÚ, ktoré sú hlavnými exportnými trhmi pre krajiny východnej Európy.
Hlavný ekonóm EBRD Willem Buiter povedal, že perspektívy východnej Európy ostávajú priaznivé. Región by mal aj v roku 2002 prekonať svetovú ekonomiku, avšak v menšom rozsahu. Očakávané oživenie rastu svetovej ekonomiky a exportu by malo vykompenzovať vplyvy pravdepodobného spomalenia spotrebiteľských výdavkov v sledovanom regióne. V Rusku a iných krajinách SNŠ je nevyhnutné prejsť od oživenia k stabilnému rastu. Bude si to vyžadovať hlbšie reformy, reštrukturalizáciu a väčšie investície. Vysoká miera ekonomického rastu a zvyšovanie príjmov sa môže udržať iba prostredníctvom výraznejšieho rastu produktivity.
Správa EBRD predpovedá, že v tomto roku ostane priemerná medziročná miera ekonomického rastu v rámci celého regiónu strednej Európy a Pobaltia na úrovni 2,6 %. Lotyšsko bude na čele s mierou 5,0 %, pričom všetky ostatné krajiny regiónu zaznamenajú miery rastu hrubého domáceho produktu (HDP) medzi 3 % a 4 % okrem Poľska. V Poľsku, ktoré je najväčšou ekonomikou strednej Európy, sa očakáva v tomto roku rast iba o 1,5 %, avšak napriek tomu pôjde o zlepšenie v porovnaní s vlaňajšou mierou 1,1 %. EBRD uviedla, že vyhliadky závisia predovšetkým od toho, „ako rýchlo sa zotaví ekonomika EÚ“, pričom signály v tejto oblasti nie sú zatiaľ jednoznačné. „Hlavnou hrozbou je pomalší ekonomický rast v EÚ ako sa očakávalo, a následné oslabenie dopytu po tovaroch, exportovaných z SVE. Ak sa v EÚ neuskutoční ekonomické oživenie, externé deficity v SVE sa zväčšia. Nevyhnutnosť korektívnej fiškálnej a monetárnej politiky s cieľom utlmiť externé deficity, môže spôsobiť pokles domáceho dopytu, čím sa negatívne zasiahne jeden zo zdrojov nedávnej odolnosti ekonomiky,“ uviedla EBRD. Vyhliadky sú v súlade s viacerými medzinárodnými inštitúciami, ako napríklad Medzinárodný menový fond (MMF) a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
EBRD, ktorej výročné zasadnutie sa začne v nedeľu v Bukurešti, očakáva v roku 2002 udržanie inflácie v regióne na miernych úrovniach, čím sa ponechá určitý priestor pre to, aby monetárna politika mohla podporiť dopyt. Správa však upozorňuje, že v uplynulých mesiacoch zosilneli v niektorých krajinách obavy ohľadne fiškálnej politiky, pretože vlády uvoľňujú rozpočty v súvislosti s blížiacimi sa voľbami. V tomto roku sa plánujú voľby v SR a ČR, pričom v Maďarsku sa uskutočnili nedávno. Podľa EBRD ostane hlavnou otázkou makroekonomickej politiky v tomto roku výber správneho politického mixu v súvislosti s pokračujúcou externou slabosťou a s potrebou značných investícií. Rumunsko a Bulharsko, ktoré najväčšmi zaostávajú spomedzi kandidátov na vstup do EÚ, zaznamenajú v tomto roku spomalenie ekonomického rastu na 3,5 % (v oboch prípadoch) z vlaňajších úrovní 4,5 % (v Bulharsku) a 5,3 % (v Rumunsku). Príčinou sú problémy v oblasti rozpočtu.
Rusko, ktoré zaznamenalo od finančnej krízy v roku 1998 silný ekonomický rast, by malo podľa EBRD vykázať v tomto roku spomalenie na 3,5 % z vlaňajších 5,0 % a z úrovne 8,5 % z roku 2000. Rast reálnych miezd, sila rubľa a rast cien ropy totiž zasiahli celkovú produkciu v krajine, nezahŕňajúcu ťažbu ropy. V celej juhovýchodnej Európe by mala miera ekonomického rastu poklesnúť v tomto roku na 3,9 % z vlaňajších 4,8 %. V krajinách SNŠ sa očakáva spomalenie na 3,8 % z úrovne 5,9 %. Priame zahraničné investície do celého sledovaného regiónu by mali v roku 2002 vzrásť na 33,7 mld. USD z vlaňajších 25,5 mld. USD.