Európska únia (EÚ) potrebuje daňové reformy, ak sa má stať jej ekonomika a obchodné spoločnosti konkurencieschopnejšie. Uviedol to v pondelok komisár EÚ zodpovedný za vnútorný trh Frederik Bolkestein. Podľa Bolkesteina európske spoločnosti stále čelia daňovým prekážkach, ktoré by sa mali odstrániť. „Ak nebudeme v oblasti daní konať, únia nesplní svoj vlastný cieľ stať sa do desiatich rokov najkonkurencieschopnejšou a najdynamickejšou ekonomikou na svete,“ povedal komisár na konferencii o fiškálnej reforme v Bruseli.
Na summite EÚ v Lisabone lídri štátov únie odsúhlasili stratégiu, podľa ktorej sa má EÚ do roku 2010 stať najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta. „Európska komisia (EK) je presvedčená, že jediné rozumné riešenie spočíva v odstránení rôznych daňových prekážok,“ informoval Bolkestein. Ide napríklad o dvojité zdaňovanie alebo náklady navyše pre spoločnosti s paneurópskou činnosťou. Komisia pracuje na jednotných pravidlách na vypočítanie korporatívnej dane, ktoré by umožnili zavedenie jednotného systému zdaňovania paneurópskych spoločností. „EK verí, že vypracovanie spoločného základu korporatívnej dane je jediným spôsobom na dosiahnutie pokroku,“ povedal Bolkestein.
EK, ktorú v jej snahách podporuje stále väčší počet spoločností, už roky tvrdí, že rozdiely v daňových pravidlách môžu byť prekážkou pre spoločnosti, ktoré majú aktivity vo viacerých členských krajinách únie. Aj keď sú niektoré členské štáty, najmä Veľká Británia, proti harmonizácii daňových pravidiel, krajiny eurozóny sú tejto myšlienke stále viac naklonené.