Z príjmu z predaja 49-percentného balíka akcii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) vo výške 2,7 mld. USD (zhruba 127 mld. Sk), by sa mal podľa štvrtkového rozhodnutia vlády splatiť štátny dlh vo výške 50 mld. Sk. Na dôchodkovú reformu by malo ísť 65 mld. Sk, konečná suma zodpovedajúca výnosu za 25 % akcií plynární sa však ešte spresní v závislosti od kurzu dolára v deň úhrady kúpnej ceny.
Oproti odporúčaniu Porady ekonomických ministrov pôjde na úhradu štátneho dlhu o 2,2 mld. Sk menej. Tieto peniaze by mali znížiť staré dlhy v zdravotníctve a Železníc Slovenskej republiky. Rezort zdravotníctva by mal dostať na oddlženie namiesto 2,4 mld. Sk sumu 3,68 mld. Sk. Na oddlženie ŽSR by malo smerovať 2,91 mld. Sk namiesto 2,16 mld. Sk.
Peniaze z privatizácie SPP budú úročené v Národnej banke Slovenska. Výška úroku bude závisieť od toho, či sa prostriedky uložia v slovenských korunách alebo v zahraničnej mene. „Rozhodnutie v tomto smere ešte nepadlo a v súčasnosti o tom rokujú Ministerstvo financií SR a centrálna banka,“ povedal podpredseda pre ekonomiku Ivan Mikloš. Rovnako by mali rozhodnúť aj o tom, či uvedených 50 mld. Sk pôjde na splatenie domáceho alebo zahraničného dlhu. „NBS uprednostňuje splatenie zahraničného dlhu“, dodal guvernér Marián Jusko.
V súvislosti s rozdelením príjmov za privatizáciu plynárenských akcií vláda rozhodla aj o zmene rozpočtu Fondu národného majetku (FNM) SR. V rozpočte fondu na tento rok vláda upravila príjmovú časť z pôvodne plánovanej sumy 119,946 mld. Sk na 169,9 mld. Sk. Plánované výdavky klesnú z vyše 208,719 mld. Sk na 169,9 mld. Sk. Klesnúť by teda mala aj výška schválených výdavkov, o použití ktorých rozhoduje vláda, a to z plánovaných 179,7 mld. Sk na 144,54 mld. Sk. „Schválené rozdelenie privatizačných príjmov zabezpečí, že FNM bude môcť uhradiť všetky svoje záväzky a nechať čistý stôl budúcej vláde,“ poznamenal prezident fondu Jozef Kojda. Zmenu rozpočtu fondu však ešte bude musieť schváliť Národná rada SR.