ČLÁNOK




Svetové hospodárstvo sa zotavuje, riziká trvajú
26. apríla 2002

Svetová ekonomika sa postupne vyslobodzuje z minuloročného prudkého útlmu pod vplyvom oživovania hospodárstva USA, zotavovanie globálnej ekonomiky však stále naráža na riziká vo forme vysokých cien ropy a prehnaných očakávaní na akciových trhoch ohľadne hospodárskych výsledkov firiem. Vo svojej polročnej správe Economic Outlook, hodnotiacej ekonomické vyhliadky, o tom informovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Výrazným rizikom je aj napätie na Blízkom východe.

OECD uviedla, že vyhliadky ekonomického rastu a svetového obchodu sú podstatne priaznivejšie ako tesne po septembrových teroristických útokoch na Spojené štáty americké. OECD predpovedá na tento rok rast ekonomiky USA o 2,5 % a v nasledujúcom roku o 3,5 % po vlaňajšom odhadovanom raste o 1,2 %. Podľa OECD sa Európa takisto zotavuje, pričom Japonsko sa zrejme vyslobodzuje z recesie. „Ak nedôjde k novej rozsiahlej teroristickej agresii, čistý dlhodobý makroekonomický vplyv útokov z 11. septembra by mal byť pravdepodobne limitovaný, hoci stále bude hmatateľný. Neistota je mierne vyššia, a to isté platí aj o transakčných a bezpečnostných nákladoch,“ uvádza správa OECD s dôrazom na vyššie náklady na poistenie a väčšiu koncentráciu na výdavky na obranu, ako aj obchodné prekážky, vyplývajúce zo zvýšenej kontroly na letiskách a v nákladných prístavoch.

OECD naďalej očakáva, že americká centrálna banka Federal Reserve začne zvyšovať úrokové sadzby približne od polovice tohto roku. Vlani banka sadzby výrazne znižovala s cieľom bojovať proti ekonomickému útlmu, ktorý nastal ešte pred septembrovými útokmi. Podľa OECD bude podobne konať aj Európska centrálna banka (ECB), avšak organizácia jej odporúča, aby počkala, kým bude mať oživovanie ekonomiky pevnejší základ, teda do konca tohto roku. V eurozóne predpovedá OECD na tento rok rast ekonomiky o 1,3 %, pričom tempo rastu by sa malo zrýchliť ku koncu tohto roku. Na rok 2003 predpovedá OECD ekonomický rast o 2,9 %.

Japonsko, ktoré je zasiahnuté defláciou a ktorého úrokové sadzby sú takmer na nule, má malý priestor na manévrovanie, takže podľa OECD by bolo pre túto druhú najväčšiu ekonomiku sveta najlepšie riešiť problémy obrovských nedobytných úverov v bankovom sektore. V tomto roku by mala japonská ekonomika klesnúť o 0,7 %, po čom by malo v roku 2003 nasledovať oživenie pod vplyvom rastu svetového obchodu a mierny rast japonskej ekonomiky o 0,3 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS