Vývoj zahraničnoobchodnej bilancie a deficitu bežného účtu platobnej bilancie Slovenska boli jednou z tém, o ktorých diskutoval vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš s predstaviteľmi Medzinárodného menového fondu (MMF) na pracovnej ceste vo Washingtone pri príležitosti Výročného zasadnutia Svetovej banky a MMF. Podľa Mikloša predstavitelia MMF akceptovali opatrenia navrhované na fiškálnu stabilizáciu Slovenska, ktoré by mali mať dopad aj na deficit bežného účtu. „Zhodli sme sa na tom, že situácia nie je dramatická, avšak opatrenia v tejto oblasti sú potrebné,“ povedal.
O opatreniach na elimináciu rizík v plnení príjmov a výdavkov tohtoročného štátneho rozpočtu spolu s návrhom na rozdelenie privatizačných príjmov bude rokovať vláda vo štvrtok. Podľa Ministerstva financií SR totiž hrozí, že schodok verejného rozpočtu by sa do konca roka mohol zvýšiť z rozpočtovaných 36,837 mld. Sk na 52,461 mld. Sk. Realizácia navrhovaných opatrení by mala znížiť riziko neplnenia príjmov rozpočtu z odhadovaných 22 mld. Sk zhruba na 10 mld. Sk. Riziko zvýšenia výdavkov rozpočtu by sa navrhovanými opatreniami mohlo podľa MF odstrániť úplne.
MMF a SB podľa Mikloša skonštatovali, že stav svetovej ekonomiky sa zlepšuje a zvyšuje sa tempo jej rastu, čo vytvára dobré predpoklady pre ďalší vývoj. Rast hospodárstva vyspelých krajín pritom podľa jeho slov ovplyvňuje aj vyvíjajúce sa ekonomiky, pre ktoré vznikajú lepšie exportné možnosti. Na rokovaní SB a MMF sa podľa Miklošových slov rokovalo aj o otázkach chudoby, transparentnosti a predchádzaní krízam.
Mikloš na päťdňovej pracovnej ceste, ktorá sa začala 18. apríla, predniesol prednášku o stave slovenskej ekonomiky a jej perspektívach do parlamentných volieb a po voľbách. Otvoril tiež seminár o rómskej problematike na Slovensku.