Francúzska spoločnosť Electricité de France (EdF) by mala ešte konkretizovať niektoré detaily svojej ponuky na kúpu 49-percentného balíka akcií spoločnosti Stredoslovenská energetika, a.s., (SSE). S talianskou firmou E-Noi už komisia rokovať nebude. Po stretnutí zástupcov EdF s jej členmi ako aj s privatizačným poradcom by mala komisia rozhodnúť o víťazovi tendra. Pre agentúru SITA to povedal hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) Róbert Merva.
„Ponuka EdF lepšie spĺňa stanovené kritériá tendra,“ odpovedal R. Merva na otázku, prečo sa komisia a privatizačný poradca nestretne aj so zástupcami talianskej firmy E-Noi. Práve táto firma je druhým uchádzačom o kúpu podielu v SSE. Podľa Mervu je už v utorok možné očakávať definitívne odporúčanie komisie. O osude všetkých tendrov na predaj minoritných balíkov akcií v troch rozvodných energetických podnikoch však definitívne rozhodne až vláda. „Návrhy na vydanie rozhodnutí o privatizácii kabinetu predložíme čo najskôr po ukončení všetkých rokovaní,“ dodal hovorca MSPNM.
Komisia pre výber nadobúdateľa 49-percentného podielu v a.s. Západoslovenská energetika (ZSE) v piatok odporučila za víťaza tendra nemecký energetický koncern E.ON Energie so sídlom v Mníchove patriaci pod skupinu E.ON AG. O ZSE súťažili štyria potenciálni investori. Okrem spomínanej spoločnosti to boli nemecké koncerny RWE Plus, EnBW Energie a rakúska firma EVN.
V tendri na predaj 49 % akcií a.s. Východoslovenská energetika (VSE) za najlepšiu označila komisia ponuku, ktorú predložila nemecká spoločnosť RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene. Ďalšími kandidátmi na vstup do VSE boli česká spoločnosť ČEZ, francúzsky gigant Electricité de France a taliansky podnik E-Noi.
Slovenská vláda má pri predaji rozvodných podnikov troch hlavných privatizačných poradcov. Poradcom pri predaji ZSE je spoločnosť CA IB. Privatizáciu SSE riadi londýnska HSBC Investment Bank v spolupráci s J&T a predaj podielu v najmenšom slovenskom distribútorovi VSE koordinuje slovenská vláda s francúzskou spoločnosťou BNP Paribas. Výška výnosu z predaja minoritných podielov v rozvodných energetických podnikoch sa očakáva približne do hranice 25 mld. Sk.