Svetová ekonomika je v súčasnosti zdravšia ako pred pár mesiacmi, rastúce ceny ropy však môžu predstavovať určité riziko do budúcnosti. V sobotu o tom informovali finanční predstavitelia najbohatších krajín sveta, združených v skupine G7.
„Ekonomické oživenie z úpadku je na dohľad a podporujú ho aj primerané a proaktívne makroekonomické politiky, ktoré čiastočne predstavujú reakciu na tragické udalosti z 11. septembra. Naďalej však existujú riziká útlmu vrátane tých, ktoré vyplývajú zo situácie na trhoch s ropou,“ uvádza sa v stanovisku predstaviteľov G7.
Kľúčovou témou ich rozhovorov bola otázka, ako zabrániť teroristickým skupinám zneužívať finančný systém na pohyb prostriedkov, určených na ďalšie útoky. Ministri financií v tejto súvislosti absolvovali v piatok pracovnú večeru, na ktorú pozvali predstaviteľov Pakistanu, Indie, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Švajčiarska, aby spolu prediskutovali problém financovania teroru, najmä to, ako identifikovať a zablokovať aktíva podozrivých skupín.
K otázke menového vývoja krajiny G7 uviedli, že budú monitorovať trhy a navzájom „patrične“ spolupracovať, vyjadrené v jazyku, typickom pre vyhlásenia spolku. Kým podľa G7 trhy rozvojových a tranzitívnych krajín „preukazujú v súčasnosti znaky oživenia“, naďalej sa obávajú ekonomického vývoja v Argentíne. „Situácia v Argentíne vyvoláva vážne pochybnosti,“ uvádza v stanovisku.
Stretnutie predstaviteľov ekonomík G7 sa uskutočnilo v ústraní jarných stretnutí Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky. Naposledy sa zástupcovia krajín G7 stretli vo februári 2002 v kanadskej Ottawe. Členmi G7 sú USA, Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko.