Na rok 2002 odhaduje Medzinárodný menový fond (MMF) rast reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) v SR na úrovni 3,7 %, pričom v roku 2003 očakáva zrýchlenie rastu slovenskej ekonomiky na 3,9 %. Uvádza sa to v polročnej správe fondu World Economic Outlook. MMF vychádza pri svojich prognózach z predpokladu rastu exportu a ďalšieho posilňovania domácej spotreby. Za dôležité však považuje zníženie rozpočtových výdavkov. Nezrealizovanie tohto kroku by podľa správy mohlo sťažiť dosiahnutie kľúčových ekonomických cieľov, ktorými sú pokles inflácie, udržateľný deficit na bežnom účte platobnej bilancie a strednodobá fiškálna konsolidácia.
MMF predpokladá v tomto roku dočasné spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien, ktoré by malo klesnúť z minuloročných 7,3 % na 4,3 %, v roku 2003 by však už priemerná miera inflácie mala dosiahnuť 7 %. Fond očakáva v tomto a budúcom roku postupné znižovanie podielu deficitu bežného účtu platobnej bilancie na HDP. Ten by sa mal znížiť z minuloročných 9,2 % na tohtoročných 8,8 % a budúcoročných 7,9 %. Silný domáci dopyt v SR viedol totiž podľa MMF k výraznému rastu deficitu na bežnom účte krajiny od roku 2000. „K tomuto faktoru sa pridal výrazný prílev kapitálu, pričom sa zvýšili tlaky na vládu, aby si zachovala pevný fiškálny postoj a aby napredovala v oblasti privatizácie a iných štrukturálnych reforiem,“ dodáva MMF.
V roku 2001 vzrástol HDP Slovenska o 3,3 %, rok predtým to bolo 2,2 %. Ekonomický rast sa na Slovensku, v ČR a v Maďarsku podľa MMF podarilo udržať za výraznej podpory zo strany domáceho dopytu, poklesu inflácie a úrokových sadzieb, a vďaka fiškálnym stimulom. Rast spotrebiteľských cien sa spomalil z úrovne 12 % v roku 2000 na minuloročných 7,3 %, naopak, deficit bežného účtu platobnej bilancie sa prehĺbil z 3,7 % v roku 2000 na 9,2 % v minulom roku.