Slovensko
– Spoločnosť Železničné stavebníctvo, a.s., Bratislava dosiahla v roku 2001 zisk po zdanení v objeme 20 mil. Sk. V tomto roku predpokladajú zisk na úrovni 25 mil. Sk. Očakáva taktiež zvýšenie vlastných výkonov na úroveň 500 mil. Sk. Z nich bude 200 mil. Sk predstavovať výstavba piateho koridoru Rača – Jur, na ktorej sa Železničné stavebníctvo podieľa v rámci konzorcia s Doprastavom.
– Úrad pre finančný trh (ÚFT) v piatok schválil cenu na odkup akcií Doprastavu na úrovni 1 430 Sk za akciu. Informovala o tom spoločnosť J&T Securities, a.s., o.c.p., ktorá na základe splnomocnenia firmy Doas podala v piatok 15. marca návrh na povinný odkup akcií na ÚFT.
– Objem stavebnej produkcie by mal podľa konjunkturálneho priemyslu zaznamenať v marci po zohľadnení sezónnych vplyvov pokles o 9 bodov, zatiaľ čo konjunkturálne saldo sezónne neočistených údajov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástlo o 20 bodov. Najvýraznejší rast produkcie zaznamenali firmy, ktoré realizujú bytové budovy a firmy s počtom zamestnancov od 20 do 199.
– V súčasnom stavebníctve stagnuje predovšetkým bytová výstavba, práce na infraštruktúre a ekologické stavby sú umŕtvené. Chýbajú zahraničné investície a sú sústredené len v niekoľkých sektoroch. „Slovenské stavebníctvo má do budúcnosti skôr znaky ďalšieho poklesu, nie sú reálne predpoklady, že sa niečo zlepší. Podiel stavebnej produkcie na HDP stále klesá, v SR sa pohyboval vlani okolo 3,3%, vo vyspelých krajinách je to 8 až 12%, podiel na zamestnanosti je u nás necelých 5%, no v porovnateľných krajinách 10 a 12%,“ upozorňuje O. Závodský, viceprezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. V ZSPS je v súčasnosti združených 283 firiem, 80 z nich je však pasívnych. Situácia núti stavebné firmy zvyšovať produktivitu práce, ale tá sa deje na úkor pracovných miest. Priemerná rentabilita úspešnejších stavebných podnikov sa pohybuje na úrovni 2% z obratu. Táto výška nepostačuje na nákup novej mechanizácie. Platobná neschopnosť a nedostatok práce nútia k tomu, aby sa v konkurzoch na jednu stavbu s rozpočtovým nákladom pod 10 mil. Sk prihlásilo aj 30 organizácií.
– Na 17. valnom zhromaždení Zväzu stavebných podnikateľov sa vzhľadom na terajšiu situáciu v stavebníctve dohodli , že predložia politickým stranám a poslancom návrh rozvojových programov. Napríklad v bytovej výstavbe návrh kvantifikácie zdrojov predpokladá v tomto roku dokončiť 12.000 nových bytov a rodinných domov s nárastom na 16.000 do roku 2006. Objem finančných potrieb odhadli v tomto roku na 18 mld Sk až po 24 mld Sk v cieľovom roku. Ústretovým krokom by však v bytovej otázke mohli byť navrhované daňové úľavy pre tých, ktorí by investovali do bytovej výstavby.V obnove bytového fondu zväz odporúča aktualizovať koncepciu a v oblasti cestnej siete za neodkladnú úlohu považuje zlepšiť systém opráv vozoviek, pričom v tomto programe je potrebné vyčleniť samostatne sledovanú kapitolu na rekonštrukcie mostov. Ďalej navrhujú, aby vláda zrealizovala presun licencií z Českej republiky a Turecka na Slovensko tak, aby sa o 500 zvýšila kvóta našich stavbárov v Nemecku.
Outside Slovakia
– Nemecká stavebná firma Philipp Holzmann (dlhy vo výške viac ako 1,3 mld. Eur) požiadala vo štvrtok o ochranu pred veriteľmi, pričom pred vyše dvoma rokmi sa jej podarilo vyhnúť bankrotu aj za pomoci nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Spoločnosť vyhlásila bankrot po tom, čo tri spoločnosti zo sedemnástich bankových veriteľov odmietli záchranný plán koordinovaný Deutsche Bank, ktorá je najväčším akcionárom vo firme Philipp Holzmann. Commerzbank, Dresdner Bank a HVB Group uviedli, že navrhovaný plán neposkytuje dôvod na ďalšie prežitie podniku.
Súvisiace záležitosti
– Cementáreň Cemmac, a.s., Horné Srnie dosiahla vlani čistý zisk 49,9 mil. Sk, pričom v roku 2000 vykázala spoločnosť stratu 1,8 mil. Sk. Tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb dosiahli 878,8 mil. Sk, čo predstavuje medziročný rast o 32 %.
Detailnejšie informácie
STAVEBNÍCTVO: Železničné stavebníctvo dosiahlo vlani zisk 20 mil. Sk. V druhej polovice minulého roku firma uzavrela kontrakt s gréckym partnerom na výstavbu šesťkilometrového úseku dvojkoľajovej trate, pričom s jej realizáciou začne v priebehu tohto roka
SR-stavebníctvo-Železničné stavebníctvo-výsledky-2001 BRATISLAVA 22. marca (SITA) – Spoločnosť Železničné stavebníctvo, a.s., Bratislava dosiahla v minulom roku zisk po zdanení v objeme 20 mil. Sk. „S hospodárením spoločnosti sme veľmi spokojní, keďže podnik dosiahol uvedený zisk pri vlastných výkonoch na úrovni 360 mil. Sk,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ spoločnosti Miroslav Doboš. Nosnými stavbami v roku 2001 bola rekonštrukcia nástupišťa Devínske jazero – Zohor, pokračovanie rekonštrukcie prvého nástupišťa Hlavnej stanice v Bratislave, vrátane fasády hlavnej budovy. „Ďalšou zákazkou bola realizácie vlečkových koľají pre Swedwood Malacky v objeme 18 mil. Sk,“ doplnil M. Doboš. Ako ďalej dodal, investície v minulom roku neboli výrazné, smerovali na nákup strojnej podbíjačky, rušňa v objeme 9 mil. Sk a na nákup dopravných prostriedkov. V minulom roku firma nerealizovala žiadny export. V druhej polovice minulého roku však uzavrela kontrakt s gréckym partnerom na výstavbu šesťkilometrového úseku dvojkoľajovej trate. „S jej realizáciou začne firma v priebehu tohto roka,“ dodal generálny riaditeľ. Spoločnosť zamestnávala k ultimu decembra 130 pracovníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 20 osôb. Priemerná mesačná mzda sa pohybovala v minulom roku v rozmedzí 13 až 14 tis. Sk. V tomto roku firma plánuje zvýšiť počet zamestnancov o 60. Spoločnosť predpokladá v tomto roku zisk 25 mil. Sk. Očakáva taktiež zvýšenie vlastných výkonov na úroveň 500 mil. Sk. „Z nich bude 200 mil. Sk predstavovať výstavba piateho koridoru Rača – Jur, na ktorej sa Železničné stavebníctvo podieľa v rámci konzorcia s Doprastavom,“ vysvetlil M. Doboš. Ako dodal, ďalších 200 mil. Sk vyplýva z pokračovania prác na štvrtom koridore Devínske Jazero – Zohor. Firma taktiež začne v tomto roku s rekonštrukciou druhého nástupišťa na bratislavskej Hlavnej stanici. „V tomto roku firma preinvestuje prostriedky do nákupu dvojcestného motorového vozidla v objeme 8 mil. Sk a ďalšie do nákupu technických vozidiel,“ skonštatoval M. Doboš. Železničné stavebníctvo v rámci dodávateľských vzťahov spolupracuje so spoločnosťou Železničná priemyselná stavebná výroba Čaňa, ktorá ako jediná na Slovensku vyrába podvaly. Medzi ďalších dodávateľov patria Třinecké železárny, ktoré dodávajú koľajnice, keďže tieto sa na Slovensku nevyrábajú a výhybky firma odoberá od PT Prostějov. „Štrky a štrkopiesky odoberáme z miestnych slovenských zdrojov,“ dodal M. Doboš.
STAVEBNÍCTVO: Nemecký Holzmann vyhlásil vo štvrtok bankrot Kolaps stavebnej spoločnosti Philipp Holzmann je jedným z najväčších podnikových bankrotov v Nemecku Nemecko-stavebníctvo-Philipp Holzmann-bankrot
BRATISLAVA 22. marca (SITA) – Zadlžená nemecká stavebná firma Philipp Holzmann požiadala vo štvrtok o ochranu pred veriteľmi, pričom pred vyše dvoma rokmi sa jej podarilo vyhnúť bankrotu aj za pomoci nemeckého kancelára Gerharda Schrödera. Kolaps spoločnosti Holzmann predstavuje jeden z najväčších podnikových bankrotov v Nemecku. Informoval o tom britský denník Financial Times. Spoločnosť vyhlásila bankrot po tom, čo tri spoločnosti zo sedemnástich bankových veriteľov odmietli záchranný plán koordinovaný Deutsche Bank, ktorá je najväčším akcionárom vo firme Philipp Holzmann. Commerzbank, Dresdner Bank a HVB Group uviedli, že navrhovaný plán neposkytuje dôvod na ďalšie prežitie podniku. Holzmann, ktorý existuje už 150 rokov a zamestnáva 24 tisíc ľudí na celom svete, uviedol, že budúcnosť jeho zamestnancov je v súčasnosti ohrozená. Firma má v súčasnosti dlhy vo výške viac ako 1,3 mld. eur.
STAVEBNÍCTVO: Doas bude odkupovať akcie Doprastavu za 1 430 Sk. Úrad pre finančný trh v piatok schválil cenu na odkup akcií Doprastavu, ktorú musí majoritný vlastník – firma Doas, ponúknuť akcionáromSR-stavebníctvo-Doprastav-akcie-odkúpenie-ponuka-cena-Doas-J&T BRATISLAVA 22. marca (SITA) – Úrad pre finančný trh (ÚFT) v piatok schválil cenu na odkup akcií Doprastavu na úrovni 1 430 Sk za akciu. Informovala o tom spoločnosť J&T Securities, a.s., o.c.p., ktorá na základe splnomocnenia firmy Doas podala v piatok 15. marca návrh na povinný odkup akcií na ÚFT. Ten mal podľa zákona rozhodnúť do siedmich dní. „Schválenie návrhu J&T vyvrátilo všetky špekulácie ohľadom ponúkanej ceny a potvrdilo, že spoločnosť Doas postupovala v súlade so zákonom,“ uvádza sa vo vyhlásení J&T. Spoločnosť Doas v posledných týždňoch postupne zvyšovala svoj podiel v Doprastave. Keďže prekročil hranicu 50-percentného podielu všetkých hlasovacích práv spojených s akciami Doprastavu, musí akcionárom ponúknuť odkúpenie všetkých akcií Doprastavu. Podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách ponúkaná cena akcií pri povinnej ponuke nemôže byť nižšia, ako bola priemerná cena dosiahnutá na burze cenných papierov za posledných šesť mesiacov pred získaním majoritného podielu na hlasovacích právach. Zároveň cena nesmie byť nižšia ako 50 % hodnoty čistého obchodného imania pripadajúceho na jednu akciu. Priemerná cena akcie Doprastavu za posledných šesť mesiacov dosiahla na Burze cenných papierov v Bratislave (BCPB) úroveň 1 423 Sk. Podľa informácií Strediska cenných papierov z 11. marca vlastnil Doas 64,25 % emisie Doprastavu. Priame obchody s akciami Doprastavu sa v poslednom období na BCPB uskutočňovali pri výrazne rozdielnych cenách, keď dosahovali 630 Sk, ale aj 4 584 Sk za akciu. Anonymné obchody s touto emisiou sa na parkete BCPB uzatvárali naposledy pri cene 950 Sk za akciu.
STAVEBNÍCTVO: Cementáreň Cemmac vlani so ziskom 49,9 mil. Sk. Tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb dosiahli v minulom roku 878,8 mil. Sk, čo predstavuje medziročný rast o 32 %. SR-stavebníctvo-Cemmac-výsledky-2001
BRATISLAVA 25. marca (SITA) – Cementáreň Cemmac, a.s., Horné Srnie dosiahla vlani čistý zisk 49,9 mil. Sk, pričom v roku 2000 vykázala spoločnosť stratu 1,8 mil. Sk. Tržby za predaj vlastných výrobkov a služieb dosiahli 878,8 mil. Sk, čo predstavuje medziročný rast o 32 %. Vyplýva to z informácií zverejnených spoločnosťou. Prevádzkový zisk bol na úrovni 97,9 mil. Sk, strata z finančných operácií predstavovala 30,8 mil. Sk. Zisk za bežnú činnosť tak dosiahol 49,3 mil. Sk, pričom strata za bežnú činnosť v roku 2000 predstavovala 958 tis. Sk. Výroba spoločnosti bola vlani na úrovni 893,4 mil. Sk. Celkové aktíva firmy boli viac ako 1,3 mld. Sk. Základné imanie spoločnosti je 494,4 mil. Sk. Cemmac evidoval ku koncu vlaňajška bankové úvery a výpomoci vo výške 604,7 mil. Sk, čo predstavuje medziročný pokles o 11 %. Najvýznamnejšími akcionármi spoločnosti sú skupina Asamer a Hufnagl Baustoffholding GmbH z Rakúska s 55 % akcií a nemecká firma Berger Holding Passau GmbH s 27-percentným podielom. Takmer 12-percentným spoluvlastníkom je ďalšia rakúska firma Ebensser Betonwerke AG. Okrem hlavného predmetu podnikania, ktorým je výroba cementu, vykonáva Cemmac aj trhacie práce, činnosť účtovných poradcov, zaoberá sa organizačným a ekonomickým poradenstvom a automatizovaným spracovaním dát. Spoločnosť zamestnáva zhruba 270 pracovníkov.
Stavebníctvo na Slovensku podľa viceprezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Otakara Závodského totálnej stagnuje.
Článok : Totálna stagnácia v stavebníctve Titul : HOSPODÁRSKE NOVINY Dátum : 22. 3. 2002 Strana: 3 Autor : Lauková Eva
„Dlhodobo sme v rozpore s vládou SR, ktorá šalamúnsky hodnotí situáciu, keď tvrdí, že je stabilizovaná, bez výraznejšej intenzifikácie,“ vraví viceprezident. Stavebníctvo v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi dosahuje v súčasnosti rovnaký obrat a objem prác. Reálna mzda klesla približne o 0,8%, hoci nominálna vzrástla o 6%. „V porovnaní s ČR, kde bol vlani obrat zhruba 300 mld Kč, máme iba štvrtinu tejto produkcie. Za prvé dva mesiace na Slovensku prišlo o prácu 4000 ľudí.“ Stagnuje predovšetkým bytová výstavba, nízky je podiel prác na infraštruktúre, pričom chýbajú zahraničné investície, ktoré sú sústredené len v niekoľkých sektoroch. Umŕtvené sú ekologické stavby, aj keď zo štúdií ministerstva životného prostredia i EÚ vyplýva, že na Slovensku treba do ekológie investovať asi 200 mld Sk. „Slovenské stavebníctvom má do budúcnosti skôr znaky ďalšieho poklesu, nie sú reálne predpoklady, že sa niečo zlepší. Podiel stavebnej produkcie na HDP stále klesá, v SR sa pohyboval vlani okolo 3,3%, vo vyspelých krajinách je to 8 až 12%, podiel na zamestnanosti je u nás necelých 5%, no v porovnateľných krajinách 10 a 12%,“ upozorňuje O. Závodský. V ZSPS je v súčasnosti združených 283 firiem, 80 z nich je však pasívnych. Zväz pre nedostatok financií ruší svoje regionálne kancelárie.“
Vývoj v stavebníctve a rozvojové programy na roky 2002 až 2006 boli 21.3. jednou z hlavných tém na 17. valnom zhromaždení Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska. Článok : Stabilizácia? Stagnácia! Titul : PRÁCA Dátum : 22. 3. 2002
Strana: 2 Autor : Farárik Peter „Podľa ich názoru stavebníctvo nevykazuje tendencie stabilizácie, ako to deklaruje vláda SR, ale skôr stagnácie, pričom dosahuje podobné výsledky ako v predchádzajúcich rokoch. Slovenské stavebníctvo v porovnaní s ČR realizuje len štvrtinu českej produkcie. Deficit sa prejavuje v bytovej výstavbe, v nízkom podiele prác na infraštruktúre a chýbajúcich zahraničných investíciách. O zlom stave rezortu svedčí aj vysoký počet neplatiacich členov zväzu, ktorých valné zhromaždenie z toho dôvodu navrhovalo na vylúčenie. Zväz s cieľom zvrátiť nepriaznivý stav v stavebnom priemysle na Slovensku spracoval návrh rozvojových programov, ktorý chce predložiť politickým stranám a poslancom. Napríklad v bytovej výstavbe návrh kvantifikácie zdrojov predpokladá v tomto roku dokončiť 12.000 nových bytov a rodinných domov s nárastom na 16.000 do roku 2006. Objem finančných potrieb odhadli v tomto roku na 18 mld Sk až po 24 mld Sk v cieľovom roku. V obnove bytového fondu zväz odporúča aktualizovať koncepciu a v oblasti cestnej siete za neodkladnú úlohu považuje zlepšiť systém opráv vozoviek, pričom v tomto programe je potrebné vyčleniť samostatne sledovanú kapitolu na rekonštrukcie mostov.“
STAVEBNÍCTVO: Objem produkcie zaznamenáva v marci pokles o 9 bodov. Indikátor dôvery v stavebníctve dosiahol v marci po troch rokoch najvyššiu úroveň. SR-stavebníctvo-prieskum-konjunkturálny-marec BRATISLAVA 27. marca (SITA) – Objem stavebnej produkcie by mal podľa konjunkturálneho priemyslu zaznamenať v marci po zohľadnení sezónnych vplyvov pokles o 9 bodov, zatiaľ čo konjunkturálne saldo sezónne neočistených údajov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástlo o 20 bodov. Výsledky dokumentujú sezónnosť stavebných prác. Najvýraznejší rast produkcie zaznamenali firmy, ktoré realizujú bytové budovy a firmy s počtom zamestnancov od 20 do 199. Vyplýva to z marcových výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR. Oslovené subjekty nezaznamenali v marci markantnejšie zmeny v úrovni celkového dopytu po stavebnej produkcii. Viac ako polovica firiem zhodnotila celkový dopyt ako primeraný sezóne. Nižší ako normálny dopyt uviedlo 46 % podnikov, pričom ide najmä o veľké firmy v Žilinskom, Banskobystrickom a Bratislavskom kraji. V najbližších troch mesiacov naznačujú sezónne očistené údaje rast zamestnanosti v odvetví o 8 bodov. Očakávané mierne oživenie stavebnej výroby, by malo priniesť aj úmerné zvýšenie počtu zamestnancov. Súčasný počet zamestnancov by sa mal v najbližších troch mesiacoch zachovať v podnikoch s 51-percentným aktuálnym podielom na zamestnanosti. Zvýšenie počtu pracovníkov predpokladá 34 % firiem, pričom ide najmä o spoločnosti s počtom zamestnancov od 200 do 499. Po viac ako troch rokoch dosiahol indikátor dôvery v stavebníctve najvyššiu úroveň pod vplyvom pozitívnejšieho vývoja zložiek z výraznejším dosahom. Hodnota indikátora -24 je o 3 percentuálne body nad dlhodobým priemerom.
Zväz stavebných podnikateľov Slovenska naďalej vyjadruje nespokojnosť s vývojom v rezorte a v tomto je už dlhodobo v rozpore s oficiálnym vládnym hodnotením. Článok : Využívajú polovicu kapacít Dátum : 26. 3. 2002 Strana: 1 Autor : Farárik Peter
Odmieta názor, že slovenské stavebníctvo sa stabilizovalo a tvrdí, že reálnejším sa javí skôr jeho stagnácia až pokles. Podľa jeho názoru stavebníctvo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi dosahuje ten istý objem prác a reálna mzda podľa jeho hodnotenia dokonca klesla o 0,8%. Veľké obchodné systémy síce stavajú nové hypermarkety, podiel stavebnej činnosti na nich je však len 20-30%, ostatné tvoria technologické dodávky. Naďalej stagnuje bytová výstavba, investovanie do infraštruktúry a ekológie. Podľa niektorých štúdií Slovensko by malo do ekológie vložiť okolo 200 mld Sk, aby sa dostalo na úroveň priemeru krajín EÚ. Tieto prostriedky u nás zatiaľ chýbajú a investície sú veľmi nízke. Aj podľa oficiálnych prognóz v rezorte k zásadnejšej zmene nedôjde ani v tomto roku, aj keď sa odhaduje, že v porovnaní s predchádzajúcim rokom by sa mal dosiahnuť rast v stálych cenách minimálne o 1,6%. Isté však je, že prostriedky, ktoré sa dostanú do
bytovej výstavby, nenaplnia plánované čísla koncepcie bytovej politiky. Zarážajúcim a veľavravným je zistenie, že takmer polovica štatisticky vykazovaných dokončených bytov v poslednom desaťročí zostáva trvalo neobývaných. Podľa ľudí z praxe sú vo výstavbe bytov nereálne limity rozpočtových nákladov. Podľa ich názoru postaviť byt v cene 17.400 na štvorcový meter vrátane DPH a všetkých nákladov, aby sa dalo v ňom slušne bývať, nie je možné. Preto sa limity často „obchádzajú“. Stavebnú kapacitu slovenských firiem zväz odhaduje asi na 120 mld Sk a využíva sa asi len na polovicu. V prvých dvoch mesiacoch tohto roka podľa niektorých informácií odišlo zo stavebníctva ďalších 4000 pracovníkov. Aktuálna situácia núti stavebné firmy zvyšovať produktivitu práce, čo je pozitívny jav, ale deje sa tak na úkor pracovných miest. Kým u nás podiel stavebníctva na HDP vlani dosiahol okolo 3,3%, vo vyspelých krajinách predstavuje 8 až 12%. Podiel na zamestnanosti tvorí necelých 5% a v porovnateľných krajinách viac ako dvojnásobok tohto stavu. Priemerná rentabilita úspešnejších stavebných podnikov, ako ukazuje prax, sa pohybuje na úrovni dvoch percent z obratu. Veľká mechanizácia je však veľmi drahá a zdvihli sa aj ceny malej mechanizácie a pri súčasnej rentabilite si firmy takéto nákupy nedovolia a rovnako ani moderné materiály. Na základe toho sa množia obavy z poklesu technickej úrovne stavebníctva. Firmy sa dostávajú do platobnej neschopnosti a nedostatok práce ich núti k tomu, aby sa v konkurzoch na jednu stavbu s rozpočtovým nákladom pod 10 mil. Sk prihlásilo aj 30 organizácií. Žiadna z firiem nedokáže zhromaždiť zdroje, aby sa podieľala aj na financovaní bytovej výstavby. Bola by to pre ne ekonomická samovražda. Ústretovým krokom by však v tomto smere mohli byť navrhované daňové úľavy pre tých, ktorí by investovali do bytovej výstavby. Zlá situácia na domácom trhu núti stavebných podnikateľov poobzerať sa aj po práci v zahraničí. Najvýznamnejším trhom je Nemecko, kde však postupne klesli kvóty asi na polovicu. Zväz stavebných podnikateľov preto hľadá nové možnosti aj v ďalších krajinách, napríklad v Taliansku, Portugalsku a Španielsku. Časový horizont programov rozvrhli na obdobie rokov 2002 až 2006. Zahŕňajú oblasť bytovej výstavby a obnovy bytového fondu, cestnú a železničnú sieť, vodnú a leteckú dopravu, vodohospodársku výstavbu, energetiku, obchod, životné prostredie, priemysel i
podnikanie v zahraničí.
Pripravil: Linda Drábová, P67 value, člen skupiny Penta Holding. Spracovane zo zdrojov agentúry SITA služby TRIAS a interných databáz.
Táto publikácia bola pripravená tímom spoločnosti P67 Value, členom skupiny PENTA HODLDING. Publikácia nie je určená ako ponuka na predaj alebo nákup akéhokoľvek finančného nástroja. Napriek tomu, že spoločnosť P67 Value venovala odpovedajúcu a uvážlivú starostlivosť výberu faktov a ich zdrojov použitých v tejto publikácii, nepreberá na seba záväzok úplnosti a kompletnosti týchto faktov. Informácie obsiahnuté v tejto publikácii môžu byť menené bez predchádzajúceho upozornenia. Predstavitelia alebo zamestnanci P67 Value, môžu, v rámci zákonných noriem, participovať alebo mať iné záujmy v transakciách alebo nástrojoch vrátane derivátov, ktoré priamo alebo nepriamo sa dotýkajú témy tejto publikácie.
Ani predstavitelia, ani zamestnanci spoločnosti P67 Value nepreberajú na seba záväzky vyplývajúce z priamych alebo nepriamych strát spôsobených využitím informácií obsiahnutých v tejto publikácii. Investičné možnosti pojednávané v tejto publikácii môžu obsahovať signifikantné riziko, nemusia byť k dispozícií vo všetkých legislatívnych systémoch, môžu byť nelikvidné a nevhodné pre niektorých investorov. Hodnota investície, alebo výnos z nej, môže podliehať zmene úrokovej sadzby, menového kurzu alebo iných činiteľov v ekonomike. Minulá výkonnosť investície nie je indikátorom budúceho vývoja jej hodnoty.
Obsah tejto publikácie podlieha ochrane autorským zákonom. Žiadna jeho časť, text, graf alebo tabuľka nesmie byť reprodukovaná, distribuovaná alebo publikovaná bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti P67 Value. Všetky práva vyhradené.
Ďalšie informácie spoločnosť P67 Value poskytne na vyžiadanie.
Bratislava
P67 Value, member of PENTA HOLDING
Krížková 9
811 04 BRATISLAVA
SLOVAKIA
e-mail: p67value@p67value.sk