Slovenská koruna, ktorá je v dôsledku zhodnocovania českej meny stále silnejšia, nie je pre slovenskú ekonomiku z hľadiska makroekonomickej rovnováhy žiadnou hrozbou. Podľa analytikov je domáca mena stabilná a napriek tomu, že je značne silná, zatiaľ nie sú potrebné opatrenia na jej umelé oslabenie. Premiér Mikuláš Dzurinda pritom označil vo štvrtok korunu za príliš silnú a i keď je podľa neho stabilná, oslabuje slovenský export.
„Pokiaľ koruna nezhodnotí pod 40,0 SKK/EUR, nie je vôbec vhodné uvažovať o zásahoch proti domácej mene,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť. Ako dodal analytik Tatra banky Róbert Prega, postupné posilňovanie kurzu koruny je ako jeden z prejavov reálnej aj nominálnej konvergencie žiaducim predpokladom pre priblíženie sa životnej úrovni Slovenska v krajinách Európskej únie.
Posilňovanie kurzu domácej meny do istej miery znevýhodňuje domácich exportérov, keďže znižuje korunový ekvivalent ich devízových inkás. Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu však pre slovenských vývozcov väčší problém v súčasnosti predstavuje nízky zahraničný dopyt. „Exportné podniky sa zvyčajne dokážu postupne vyrovnať s posilnením domácej meny, nebezpečné by mohlo byť najmä neočakávané prudké posilnenie kurzu vyvolané napríklad konverziou veľkého objemu privatizačných príjmov cez devízový trh,“ povedal.
Riešenie deficitu zahraničného obchodu oslabovaním domácej meny by podľa ekonóma Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovíta Ódora nebolo správnou cestou. Problémy zahraničného obchodu podľa neho treba riešiť fiškálnymi nástrojmi a najmä štrukturálnymi reformami, pretože slovenská ekonomika nie je zo strany ponuky dostatočne rozvinutá.
V prípade snáh o oslabenie koruny by podľa Ódora mohla nastať podobná situácia ako v susedných Čechách, kde česká koruna neustále zhodnocuje napriek pokusom o jej korekciu k slabším úrovniam. „Česká národná banka už v tomto roku intervenovala proti silnej českej mene, stále sa jej však nepodarilo zvrátiť trend,“ skonštatoval analytik ČSOB Marek Gábriš. Česká koruna sa každým dňom posúva na historicky najsilnejšie úrovne, v piatok sa krátkodobo dostala pod 31,000 CZK/EUR.
V uplynulých viac ako dvoch rokoch sa kurz slovenskej koruny voči euru pohyboval v pásme 41,5 SKK/EUR až 44,0 SKK/EUR, čo predstavuje 3-percentné rozpätie. „Z tohto pohľadu bola koruna najstabilnejšou menou v regióne strednej Európy,“ uviedol Prega. V tomto roku bola koruna najsilnejšia v deň predkladania ponúk záujemcami o kúpu SPP, keď sa kótovala približne na úrovni 41,650 SKK/EUR. „Od začiatku roka posilnila približne o 2,2 %,“ povedal Gábriš. Koruna naštartovala svoj trend posilňovania po zmene ratingu v posledných mesiacoch roku 2001.
V súčasnosti je slovenská mena pod vplyvom celkového trendu na emerging markets, kde posilňuje najmä česká mena, ktorá sa nachádza sa na jednej zo svojich historicky najsilnejších úrovní. Podľa analytikov je však pravdepodobné, že s blížiacimi sa voľbami sa volatilita koruny zvýši a domáca mena bude postupne znehodnocovať. Toto smerovanie by podporilo aj úspešné zvládnutie posilňovania českej meny českou centrálnou bankou. Analytici rovnako ako centrálna banka očakávajú stabilitu slovenskej meny aj v nasledujúcom období.