Zatiaľ nie je jasné, či sa časť prostriedkov z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) použije na splatenie domáceho alebo zahraničného dlhu. Ministri už viackrát deklarovali vyrovnanie domáceho dlhu vlády, ktorý vznikol v súvislosti s reštrukturalizáciou bánk. Medzinárodný menový fond však Slovensku odporúča preferovať splátky zahraničného dlhu, dokonca tiež vypracovať plán jeho predčasného splatenia. Rovnaký postoj má Národná banka Slovenska (NBS). „Značným argumentom v prospech tejto alternatívy je skutočnosť, že pri zahraničnom zadlžení idú úroky do zahraničia, v prípade domáceho dlhu zostáva výnos doma,“ povedal v stredu novinárom guvernér NBS Marián Jusko.
Oficiálne stanovisko vlády k otázke prerozdelenia výnosov z privatizácie SPP zatiaľ nie je známe. Ministerka pre správu a privatizáciu národného majetku SR Mária Machová by mala tento návrh predložiť na rokovanie vlády o týždeň. V tejto súvislosti sa už začali rokovania s Ministerstvom financií SR. Ministerka však pri prerozdeľovaní privatizačných výnosov neočakáva veľké zmeny oproti deklarovaným zámerom vlády.
„Prioritou pri prerozdeľovaní je to, čo už bolo zapracované v štátnom rozpočte,“ uviedla Machová. Viac ako polovica výnosu z predaja 49-percentného podielu v SPP pôjde na dôchodkovú reformu. Časť prostriedkov, takmer 6 mld. Sk, vyplatí vláda obciam za náklady na plynofikáciu. Zvyšok by sa mal použiť na splatenie štátneho dlhu.
Jusko potvrdil, že príjmy z privatizácie SPP sa uložia na špeciálny účet v NBS. Pôjdu teda mimo devízového trhu, čím by sa malo predísť výraznému posilneniu slovenskej meny. NBS v blízkej dobe predloží vláde konkrétne alternatívy uloženia týchto príjmov spolu s podmienkami viazania a úročenia. Príjmy sa rozčlenia na dva okruhy – financovanie reformy dôchodkového systému a prípadné splátky štátneho dlhu. „Zatiaľ platí myšlienka, že príjmy budú sterilizované nie aktivitami NBS na devízovom trhu, ale rozhodnutím Fondu národného majetku SR alebo vlády,“ uviedol Jusko.
Zmluvu o kúpe 49 % akcií SPP podpísali v pondelok 18. marca predstavitelia slovenskej vlády a trojkonzorcia – Gazprom, Ruhrgas a Gaz de France. Do ôsmich dní po podpise zaplatia investori na osobitný účet 10 % kúpnej ceny, do troch dní po uzavretí celej transakcie zaplatia zvyšných 90 %. Celú sumu za kúpu minority v SPP na úrovni 130 mld. Sk zaplatia len dvaja z nových investorov – nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France. Ruský Gazprom podľa podpísaných transakčných dokumentov vlastní dvojročnú opciu na kúpu tretinového podielu v plynárňach. Celá transakcia by sa mala uzatvoriť do dvoch až troch mesiacov. Až potom budú môcť noví investori prevziať akcionárske práva.