Všeobecne sa konštatuje, že terajšiu krízu v obchodných vzťahoch medzi EÚ a USA vyvolala nadprodukcia ocele.
Napätie medzi Spojenými štátmi a importérmi ocele sa však ešte viac prehĺbilo po včerajšom dni, kedy vstúpili do platnosti nové colné tarify v rozpätí od 8% do 30%, pričom Japonsko sa stalo doteraz poslednou krajinou, ktorá zaslala oficiálnu sťažnosť do ženevského sídla Svetovej obchodnej organizácie – WTO.
Minister obchodu Takeo Hiranuma uviedol, že jeho krajina príjme odvetné opatrenia, aby chránila vlastných producentov ocele.
Európsky komisár pre záležitosti obchodu Pascal Lamy uviedol, že odvetné opatrenia EÚ sú otázkou „iba niekoľkých dní“, čím chce zabrániť, aby sa oceľ z amerického trhu nepresmerovala do Európy.
V USA prišlo v priebehu ostatných štyroch rokov o prácu 20 000 zamestnancov z celkového počtu 175 000 ľudí, ktorí pracovali v tomto sektore.
V Európskej únii je tento pomer vyjadrený 22 200 prepustenými zamestnancami z celkového počtu 229 600 ľudí, ktorí pracovali v oceliarskom priemysle.
Vedúci predstavitelia EÚ, Japonska a ďalších postihnutých krajín argumentujú tým, že ich výrobcovia sú podstatne efektívnejší a produktívnejší v porovnaní s americkými výrobcami ocele.
EÚ a Brazília požadujú, aby Spojené štáty kompenzovali straty, ktoré vzniknú zavedením nových colných bariér.
Najvyšší predstavitelia EÚ na barcelonskom summite, ktorý bol počas minulého víkendu, podpísali deklaráciu, ktorá podporuje podanie sťažnosti na pôde Svetovej obchodnej organizácie, ako aj prijatie prípadných odvetných opatrení.
Európski výrobcovia ocele konštatujú, že americké dovozné clá im spôsobia iba za jediný rok finančnú ujmu v objeme dvoch miliárd dolárov.
Južná Kórea sa bude snažiť prerokovať túto problematiku v rámci separátnych rozhovorov s americkými predstaviteľmi.
Podobne chce postupovať aj Čína, hoci mieni takisto podať aj sťažnosť do WTO.
Americké politické špičky však varujú – požiadavky okamžitej kompenzácie a hrozby odvetných opatrení sú vážnym omylom.
Juhoafrická republika sa snaží dosiahnuť v súvislosti s dovozom ocele do USA určitý režim výnimiek, clá sa nebudú týkať Kanady, Mexika, Izraela a Jordánska.
Medzi najviac postihnuté štáty by mali patriť Čína, Brazília, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland a Rusko.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj – OECD odhaduje, že na obnovenie profitability v oceliarskom sektore je nevyhnutné znížiť v globálnom meradle ročnú produkciu ocele o viac ako 100 miliónov ton.