Americké ministerstvo spravodlivosti vznieslo obvinenie proti účtovníckej firme Arthur Andersen zato, že vlani na jeseň dala pokyn svojim zamestnancom, aby zničili doklady súvisiace s firmou Enron Corp., v ktorej robili audit. Čo viedlo k tomuto kroku a aký bol stručný vývoj predchádzajúcich udalostí?
V januári tohto roku začalo americké ministerstvo spravodlivosti vyšetrovanie proti spoločnosti Enron Corp., ktorá bola najväčším energetickým koncernom na svete. Firma vlani v októbri priznala, že za uplynulých päť rokov sa kvôli „nedostatkom“ v jej účtovníctve muselo odpísať 586 miliónov dolárov. Enron musel hľadať záchranu v bankrote.
Pozadie udalostí v koncerne vyšetrujú štyri výbory amerického Kongresu čo z jednej strany ohrozuje aj budúcnosť audítorskej firmy Arthur Andersen a z druhej strany sa to dotklo už aj Bieleho domu. Firma Andersen medzitým už stratila zo svojich piatich najvýznamnejších amerických zákazníkov štyroch (Ford, Freddie Mac, Merck a Texaco).
Aj americká vláda koncom minulého týždňa oznámila, že Andersen už nemôže odteraz dostávať od vlády zákazky. Toto rozhodnutie súvisí so záverom, podľa ktorého Enron na jeden rok vylúčia z toho, aby od vlády získal akékoľvek obchodné poverenie. Americké ministerstvo spravodlivosti súčasne oznámilo, že vznieslo obvinenie proti firme Andersen za obštrukcie pri výkone spravodlivosti.
Vyšetrovanie Enronu má zistiť, či sa neporušili zákony tým, že pred investormi zatajovali informácie a ako sa neskôr ukázalo, spôsobili im tým veľké straty. Súbežne s tým sa vyšetrovaním zaoberajú aj štyri výbory amerického Kongresu. Vyšetrovaniu pred jedným z výborov sa bývalí vedúci činitelia Enronu vyhli odvolaním sa na Dodatok č. 5 k americkej Ústave tvrdiac, že nie sú povinní vypovedať v prípade, keby tým vystavili seba trestnému stíhaniu.
Aféra má aj politickú pikantériu, pretože pred niekoľkými rokmi Enron financoval volebnú kampaň súčasného amerického ministra spravodlivosti Johna D. Ashcrofta ako senátorského kandidáta. Pod záštitou amerického ministerstva spravodlivosti fungujúci
Generálny účtovný úrad amerického Kongresu (GAO)začal vyšetrovať úlohu, ktorú hral Enron v energetickej politike Bushovej administratívy.
Medzitým vyšlo najavo, že sa Enron, ktorý vyprodukoval najväčší bankrot v dejinách americkej ekonomiky, pokúša o nový začiatok zmenou mena firmy. Okrem toho v záujme znižovania nákladov plánujú obmedzenie pracovných miest a uvažuje sa dokonca aj o tom, že firma opustí svoje administratívne centrum v texaskom Houstone.