Európska únia (EÚ) požiadala 13 kandidátov na členstvo, aby zlepšili reguláciu finančného trhu a posilnili svoje bankové systémy, a vytvorili tak priestor pre udržateľný hospodársky rast. Podľa správy Európskej komisie (EK), zverejnenej v utorok pred ekonomickým summitom v Barcelone, ktorý bude koncom tohto týždňa, neexistujú žiadne výrazné faktory, ktoré by ohrozovali finančnú stabilitu kandidátov na vstup do EÚ. Popredných 10 kandidátov sa chce stať členmi EÚ už v roku 2004.
Kandidáti by mali mať pod prísnou kontrolou deficit bežného účtu. Podľa správy sa to týka najmä krajín, kde sa očakáva postupné vyčerpanie príjmov z privatizácie štátnych aktív, ktoré boli hlavným zdrojom krytia deficitu. Úspešní kandidáti musia taktiež podrobne monitorovať rast dlhov spoločností denominovaných v zahraničných menách, ktorý často vyplýva z vysokých domácich úrokových sadzieb.
„Kandidátske krajiny úspešne dosahujú makroekonomickú stabilizáciu, pričom značne sa zlepšila ich schopnosť úspešne čeliť potenciálnym budúcim problémom v rámci finančného sektora,“ uvádza sa v správe. Napriek tomu sú potrebné ďalšie reformy, aby sa podporil ekonomický rast, čo je nevyhnutné pre to, aby kandidáti dosiahli úroveň bohatstva v západných krajinách.
Priemerný hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa (na báze štandardu kúpnej sily – Purchasing Power standard – PPS) predstavoval v uplynulých rokoch iba o niečo viac ako 35 % priemeru EÚ. Správa Európskej komisie brala do úvahy aj Turecko, ktoré sa taktiež uchádza o členstvo v EÚ. Zatiaľ sa však prístupové rokovania s touto krajinou nezačali kvôli nízkej úrovni dodržiavania ľudských práv v krajine.
Podľa Európskej únie Poľsko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Cyprus a Malta majú šancu vstúpiť do únie v roku 2004. Bulharsko a Rumunsko by ich mali nasledovať v druhej polovici dekády.
Bankové sektory v kandidátskych krajinách sú podľa správy v súčasnosti ešte príliš malé na to, aby hrali významnú úlohu v stimulovaní hospodárskeho rastu. Dochádza však k ich posilneniu v dôsledku priamych zahraničných investícií. Bankové aktíva v kandidátskych krajinách, vyjadrené ako percento HDP, predstavujú iba štvrtinu európskej úrovne. Rast úverov je v mnohých kandidátskych krajinách mierny a často je orientovaný krátkodobo. Kandidáti by mali posilniť svoj bankový sektor dôkladnejšou implementáciu legislatívneho rámca a mali by súčasne zabezpečiť aj lepšie uplatnenie zákonov. Slabé a podfinancované súdy boli často označené za jednu z hlavných prekážok získania členstva v EÚ.