Poľsko je na križovatke, na ktorej tempo reforiem rozhodne, či v čase vstupu krajiny do Európskej únie (EÚ) bude poľská ekonomika „cválať alebo sa iba plaziť“. Informovala o tom Svetová banka (SB).
Fiškálna disciplína, privatizácia, reformy na trhu práce a investície do infraštruktúry sú kľúčovými faktormi pre povzbudenie poľskej ekonomiky, ktorej najprudšie spomalenie za desať rokov prinieslo rekordnú nezamestnanosť. Vstup Poľska do EÚ sa predpokladá v roku 2004. „Dokončenie programu štrukturálnych reforiem je nevyhnutné. Pre Poľsko je dôležité mať životaschopnú a rastúcu ekonomiku v čase vstupu do EÚ, aby krajina v únii obstála. Poľsko musí mať tiež flexibilný trh práce a právny rámec, ktorý umožní rozvoj malých podnikov,“ uviedla SB.
Ide o prvú kritiku zo strany Svetovej banky na adresu poľskej vlády, ktorá od svojho zvolenia v minulom roku zastavila privatizáciu a dosadila do vedenia štátnych ropných, poisťovateľských a chemických podnikov svojich stúpencov. SB taktiež apelovala na Poľsko, aby dokončilo privatizáciu sektora ťažby uhlia. Oddialenie privatizácie by odsúdilo poľskú ekonomiku na nízky strednodobý rast a zvyšujúci sa verejný dlh. Ak budú reformy v Poľsku pomalé, ročný ekonomický rast v krajine neprevýši do roku 2005 úroveň 1,5 %. V prípade rýchlych a ráznych reforiem sa ekonomický rast vyšplhá na 3,0 % v roku 2003, na 4,5 % v roku 2004 a na 5,0 % v roku 2005.