Americká ekonomika vykázala v prvých dvoch mesiacoch tohto roku signály, že sa zotavuje z recesie, pričom ju podporil rast maloobchodných tržieb. Informovala o tom americká centrálna banka Federal Reserve (Fed) vo svojej správe o ekonomických podmienkach, známej ako „Béžová kniha“. Fed uvádza, že v januári a v prvej polovici februára sa zaznamenali náznaky zlepšenia ekonomických podmienok vo väčšine regiónov USA. Prieskum sa zakladá na správach dvanástich oblastných bánk Fed a regionálnych podnikov, s ktorými majú kontakt.
„Boston, New York, Philadelphia, Atlanta, Dallas, Richmond, Kansas City a San Francisco zaznamenali zlepšenie v maloobchodných tržbách. Výsledky týkajúce sa tohto ukazovateľa v iných regiónoch sú viac zmiešané,“ uvádza Fed. Predstavitelia Fed budú o správe rokovať na zasadnutí Federálneho výboru pre otvorený trh (Federal Open Market Committee) 19. marca. Správu skompilovala Federal Reserve Bank of Boston na základe informácií, získaných pred 26. februárom. Fed zredukoval úrokové sadzby v minulom roku 11-krát s cieľom povzbudiť americkú ekonomiku, ktorá v marci vstúpila do recesie. Keďže sa zdá, že ekonomika posilňuje, mnohí analytici na Wall Street sa domnievajú, že Fed na nasledujúcom zasadnutí zvýši úrokové sadzby s cieľom utlmiť infláciu.
Z najnovšej správy Fed však vyplýva, že zatiaľ existuje iba málo dôvodov na obavy zo súčasných cenových tlakov. Fed ich považuje za slabé, resp. takmer neexistujúce. Správa Fed naznačila taktiež určitý optimizmus ohľadne vývoja zamestnanosti. Z tohto pohľadu sa Spojeným štátom podarilo prekonať najhoršie obdobie napriek tomu, že vo viacerých regiónoch USA nedostali zamestnanci prémie, resp. ich mzdy boli zmrazené. Správa Fed naznačuje, že hromadné prepúšťanie sa zmiernilo a dopyt po pracovnej sile sa stabilizuje.