ČLÁNOK




Slovenský plač nad sebou samými
8. marca 2002

Pred pár dňami bol zverejnený prieskum, kde sa Slováci umiestnili medzi najpesimistickejšími národmi sveta. Ak si všetko so všetkým spočítame, niet sa čo čudovať. Optimistické národy sú tie, ktoré cítia a vidia, že pomery idú k lepšiemu. Je to vždy relatívny pojem, lebo ak sa v Afganistane (napríklad) v zlepšia pomery, budú chudobní Afgánci šťastnejší, ako relatívne „bohatí“ Slováci.

Od „revolúcie 89“ ubehlo 13 rokov a Slovensko ešte stále neprodukuje ani toľko, ako na konci „totality“. Slováci sú otrávení zo svojich vlastných „vlád“. V porevolučných „vládach“ neuspel žiadny rozumný politik vizonár, ktorý by prišiel s novými myšlienkami, a presvedčil „spoluvládnucich“ počnúc parlamentom na ich realizáciu. Zmietame sa v žabomyších vojnách slúžiacich ako duševná potrava, a tí hore berú – ak sa vyhneme slovu „kradnú“. Ale každému, komu záleží aby „tu“ bolo lepšie, je jasné, že ak nenastúpime cestu rozumu, budeme klesať, a klesať, a klesať… Aby sa upokojili ekonómovia-matematici, tak inak: múdry svet sa nám bude vzďalovať, a vzďalovať – priepasť bude rásť. Nepomôžu žiadne „balíčky opatrení“, daňové úpravy, „vylepšované“ x-krát novelizované zákony.

Nech ako jediný príklad poslúži rok 1968, keď vo vidine lepšej budúcnosti vzrástla výroba o 18% a životná úroveň o 12%. To bolo „za totality“. Nebola to zásluha komunizmu – bola to zásluha optimizmu, a viery, že sa pootvoríme svetu, získame nové informácie a zmúdrieme. Ako príšerne zneje dnešné slovenské: svoje si nedáme, cudzie nechceme! Kto o to „naše“ stojí? Ani bicykel sme nevymysleli. Kde sa berie sprostá nacionalistická demagógia najhrubšieho zrna, idúca proti sebe?

Svet, ktorý dal svetu stovky nositeľov nobelových cien, „šliape“ na vzdelanie, poskytuje ľuďom internet, lebo je jasné, že ten, kto bude vedieť, bude sa mať lepšie. Tí ostatní budú vyrábať „motyky“ a pretože „motyky“ vie vyrábať každý, budú ich „tí ostatní“ produkovať prinajlepšom v režijných nákladoch, aby vôbec prežili. Zisk nula, investície nula, pokrok nula. Samozrejme, budú to „ich“ motyky – s cenou MojaVlasť-Gold.

„Múdra vláda“ nebude tá, ktorá bude chcieť vyrábať „elektronické motyky“ – múdra vláda bude tá, ktorá bude konať tak, aby umožnila svojim občanom vzdelanie – občania sa o pokrok, a nielen o „elektronické motyky“ postarajú. Osudová otázka (jedna z mnohých) potom znie: prečo „tí hore“ robia všetko preto, aby jej občania nemali aspoň primeranú možnosť prístupu k svetovému prameňu poznania – k internetu?

Veľkomoravské knieža Rastislav investoval spôsobom primeraným dobe – financoval vtedajší „internet“ pozvaním dvoch učencov, aby naučili ľud písať. Aké príznačné pre súčasnú dobu je uctievanie bojovníka Svätopluka, ktorý zašantročil vojnami celú ríšu a Rastislavovi dal vypichnúť oči. Je to symbolické, oči sú najsilnejší zdroj poznania. Už len spojenie svätosti a militarizmu, muselo nevzdelaný ľud privádzať do vytrženia. A nejde len o to, že to jemu bolo osudné, zavliekol ľud do 1000 ročného poddanstva. (Márnosť nad márnosť – nepripomína to dnešnú dobu, uctievanie silného spasiteľa, a rozkol so všetkými, maďarmi, čechmi, američanmi…?)

Pohľad z druhej a zároveň súčasnej strany: Clinton aj Bush „svojej Amerike“, ktorá je lídrom v pokroku ordinujú vzdelanie. Sú jednotka a máli sa im – chcú ešte viac. Keď už tých Američanov poniektorí aj neznášajú, mali by sa od nich učiť. Učiť sa, učiť sa, učiť sa – to sme už niekde počuli, a bola to perla par excellence.

Internet, celá svetová sieť s miliardou stránok a na každej tisíce slov, stovky obrazov, leží na zemi, zadarmo – len ho zdvihnúť. Prečo by ľud, nemal umožniť „sám sebe“, prostredníctvom svojich vyvolených, aby jeho najšikovnejší jedinci, s umožnením prístupu k svetovej múdrosti cez internet, sa stali ťahúni pokroku? Prečo by „tento ľud“ nemohol obetovať 30 úbohých miliónov ročne na to, a tak, aby Slovenské telekomunikácie zo zákona zriadili „zelené linky“ (telefónne čísla, ktoré neúčtujú poplatky), slúžiace na pripojenie k internetu, cez ktoré by ľud nasal aspoň to, čo vymysleli druhí?

Iste, ak by „nemohli“ telekomunikácie obetovať úbohých 30 miliónov, prečo by sme im peniaze nemohli dať my občania – štát z rozpočtu? Nič nové pod Slnkom – v logike „škola zadarmo“ je skrytá úžasná myšlienka: najlepší z nás všetkých, budú na prospech nám všetkým. Malá investícia by nevyhnutne v priebehu jediného volebného obdobia spôsobila zisk „úbohých“ 30 miliárd do rozpočtu a zníženie nezamestnanosti aktivitou podnikavých podnikateľov. Na Slovensku pravdaže „nebude politická vôľa“, lebo je lepšie mať ľud „ohlupovaný“, voliaci strany na svojej úrovni.

Uvedomuje si „vláda“ (všetci tí čo do vládnutia hovoria), obrovský dopad tejto „Rastislavovej investície“? Len na okraj: myslí si táto vláda, že (napríklad) „múdry ľud“ bude voliť smiešne a neštandardné strany? Stačí si všimnúť geografické rozloženie hlasov na Slovensku! Sú okresy, kde jedinú neaktívnu internetovú stránku má jeden podnik, gymnázium je bez pripojenia, ale vo voľbách majú určité strany zaručenú podporu cez 50%.

Skutočne dobrého je málo. A kto by sa potom čudoval, že Slováci sú pesimisti? Nemajú iskru, chuť na karneval, ani do roboty. Nemajú ideu, nemajú vidinu, nemajú šancu pozrieť, „ako to robia tí druhí, múdri“. Takže HDP neporastie. Nemá prečo. Ale ak tu má byť raz lepšie, musí prísť „múdra vláda“. A múdra vláda nebude dovtedy, pokiaľ ju nebudú voliť múdri ľudia.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS