ČLÁNOK


,

Podľa Fica musí vláda zastaviť tender na privatizáciu SPP, Mikloš hovorí, že cena prevýšila odhady poradcu CSFB
4. marca 2002

Vláda musí tender na privatizáciu Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zastaviť. Vyhlásil to na piatkovej tlačovej besede predseda strany Smer Robert Fico s tým, že kabinet by mal buď vypísať nový tender alebo hľadať iné podmienky a iný prístup k privatizácii SPP. Fico verí, že vláda po tom, čo v stanovenom termíne bola predložená len jediná ponuka, dostane rozum a ponúknutá cena pohne aj ministrami. Položil si pritom otázky, čo je to za tender s jednou ponukou a za čo dostane peniaze poradca, keď bude vyberať z jednej ponuky.

Predseda strany Smer nechcel uviesť ponúknutú cenu, pretože rešpektuje partnera, ktorý ju ponúkol a ktorý má záujem privatizovať SPP. Zopakoval však, že je „škandalózne nízka“ a podstatne nižšia ako 200 mld. Sk. Fico si myslí, že pri predaji SPP by Slovensko nemalo ísť pod 4 mld. USD. Ironicky ďalej konštatoval, že otváranie jedinej obálky bolo vo štvrtok pred 34 ľuďmi transparentné. „Pre Smer sa práca v komisii ministerky Márie Machovej skončila, lebo sa nechcú zúčastňovať na takýchto cirkusoch,“ zdôraznil Fico. Machovej komisiu pritom označil Fico za „poštársku komisiu“, ktorá urobí to, o čom rozhodla komisia Mikloša, Haracha a Dzurindu.

Jedinú ponuku na kúpu 49-percentného podielu v SPP predložilo vo štvrtok večer konzorcium firiem Gaz de France, Gazprom a Ruhrgas. O ďalšom postupe by mala Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP rozhodnúť v utorok na budúci týždeň.

Cenu za 49 % akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), a.s., ktorú ponúklo konzorcium plynárenských firiem Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom, považuje podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš za dobrú. Ako skonštatoval v diskusnej relácii STV, cena výrazne prevýšila predchádzajúcu indikatívnu ponuku toho istého záujemcu i odhady trhovej ceny vypočítané spoločnosťou Credit Suisse First Boston (CSFB), ktorá vláde pri privatizácii SPP asistuje.

Podľa Mikloša predkladal jediný záujemca svoju záväznú ponuku v konkurenčných podmienkach s vedomím, že ponúk bude viac. „Do poslednej chvíle všetci ostatní záujemcovia deklarovali, že svoju ponuku predložia. Záujemca predpokladal aj iné ponuky a išiel najvyššie, ako to bolo preňho akceptovateľné,“ dodal podpredseda vlády. Podľa neho je nielen cena dobrá, ale privatizačná ponuka obsahuje aj budúce výhody, ktoré môžu investori pre rozvoj plynárenského podnikania na Slovensku priniesť, a to najmä z hľadiska vedenia trás budúcich plynovodov. Mikloš sa však vyhol odpovedi na otázku, či je možné cenovú ponuku ešte vylepšiť. „Budeme rokovať aj o transakčných dokumentoch, kde sú ešte viaceré veci otvorené,“ uviedol Mikloš.

Kým oficiálna cenová ponuka nebola zverejnená, neoficiálne sa hovorí o 130 mld. Sk. Podľa predsedu SOP Pavla Hamžíka je cena nižšia, ako sa očakávalo. Poukázal pritom na informácie, ktoré sa objavujú v slovenskej tlači. Cenu za SPP ovplyvnili podľa Hamžíka najmä ekonomické súvislosti, napríklad to, že peniaze za SPP sú nevyhnutné na splácanie dlhov. „Za inej situácie, keby sme neboli odkázaní predať SPP v tomto období, mohla byť ponúknutá cena vyššia,“ uviedol Hamžík.

Predseda strany ANO Pavol Rusko považuje medializovanú cenovú ponuku na kúpu podielu v SPP za nízku. Paralelu pritom urobil s českým plynárenským koncernom Transgas, ktorý bol sprivatizovaný v závere minulého roka. Česká vláda získala predajom 97-percentného podielu v Transgase a privitizáciou ôsmich regionálnych distribútorov 4,1 mld. EUR, čo je v prepočte viac ako 170 mld. Sk. SPP má pritom podľa Ruska väčší význam ako Transgas.

Strana demokratickej ľavice (SDĽ) je sklamaná, že ponuku na privatizáciu akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) predložil iba jediný strategický investor, čo nesvedčí o kvalitnej a zodpovednej práci privatizačného poradcu. Uvádza sa to v stanovisku ľavičiarov, ktoré agentúre SITA poskytol riaditeľ mediálneho odboru SDĽ Ivan Bielik. Strana sa obáva, že privatizácia SPP bude mať podobný charakter, ako privatizácia Slovenských telekomunikácií, kde v tendri o ich kúpu tiež zostal iba jeden záujemca. Podľa vyhlásenia sú ľavičiari presvedčení, že cena za 49 % akcií najväčšieho privatizačného projektu na Slovensku a významného európskeho strategického podniku by nemala byť nižšia ako 5 mld. eur.

Jedinú ponuku na kúpu 49-percentného podielu v SPP predložilo vo štvrtok večer konzorcium firiem Gaz de France, Gazprom a Ruhrgas. Podľa medializovaných informácií by sa cena za ponúkaný balík akcií mala pohybovať na úrovni približne 130 mld. Sk. O ďalšom postupe by mala Komisia pre prípravu a realizáciu privatizácie SPP rozhodnúť v utorok na budúci týždeň.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 11. 2024

USD 1,056 0,002
CZK 25,286 0,002
GBP 0,834 0,003
HUF 409,600 2,150
CAD 1,477 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS