Západní energetickí odborníci hlboko podhodnocujú zásoby ropy v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Produkcia uhľovodíkov v Ruska a Kaspickom regióne však bude rásť a vytvorí spoľahlivý zdroj pre naplnenie požiadaviek Európy a Číny. V prípade prudkých výkyvov svetových cien ropy budú zároveň predstavovať možný záložný zdroj pre americký trh. Na konferencii Cambridge Energy Research Associates CERAWeek 2002 to povedal prezident ruskej ropnej spoločnosti Yukos Michail Chodorkovskij.
Svet podľa Chodorkovského v súčasnosti používa dáta Svetovej energetickej rady z roku 1998, ktoré stanovili objem ruských ropných rezerv na 46,5 mld. barelov. Toto množstvo však pokrývajú zásoby štyroch ruských ropných spoločností podľa auditov z rokov 1999 a 2000. Po sčítaní objemu rezerv desiatich najväčších ruských ropných spoločností a polovice predpokladaných nepreukázaných rezerv tejto desiatky vychádza podľa prezidenta Yukosu celkový objem zásob vo výške 93 mld. barelov. V roku 2010 by tak Rusko a Kaspický región pokrývali 20 až 25 % spotreby západnej Európy a 12 až 18 % čínskej spotreby.
Rusko a Kaspický región sú tiež najväčšou zásobárňou zemného plynu na svete, uviedol Chodorkovskij, pričom ide len o zásoby Gazpromu. Vzhľadom na záujem o rozvoj aj v sektore plynárenstva, Yukos podľa svojho šéfa uskutočnil prieskum, na základe ktorého hodnotí ostatné zdroje ako obrovské. Objem produkcie plynu je podľa Chodorkovského ovplyvnený tiež stále existujúcim monopolom Gazpromu. Chodorkovskij predpokladá do roku 2004 liberalizáciu ruského plynárenského trhu a vstup viacerých nových hráčov, vrátane Yukosu.
Dosah krajín bývalého ZSSR na americký ropný trh je podľa Chodorkovského za normálnych okolností obmedzený neúmerne vysokými nákladmi na dopravu. Pri cene 25 USD za barel ropy pohltia podľa neho dopravné náklady 20 % zisku v porovnaní s lodnou dopravou v Európe. Pri cene 18 USD uberie transport zo zisku 60 %. Ekonomický zmysel ruských zásob ropy by sa podľa prezidenta Yukosu prejavil až stabilizáciou v prípade výrazných výkyvov svetových cien ropy.