Čím viac sa natiahne alebo odloží proces predlžovania veku odchodu do dôchodku u žien, tým viac finančných prostriedkov bude potrebných na dôchodkovú reformu. Pre agentúru SITA to v súvislosti s očakávaným predložením návrhu zákona o sociálnom poistení na rokovanie vlády uviedol podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Podľa neho bude na realizáciu dôchodkovej reformy vyčlenených viac prostriedkov ako uvádzaných 55 mld. Sk, keďže túto sumu ministerstvo práce a sociálnych vecí požadovalo podľa hodnoty peňazí pred 2 rokmi.
Tieto finančné zdroje budú podľa Mikloša potrebné na financovanie prechodného obdobia, počas ktorého sa budú vyplácať dôchodky súčasným dôchodcom a zároveň si budú dnešní pracujúci občania sporiť na vlastný dôchodok. „Pre dnešných dôchodcov bude nedostatok peňazí a tie treba o 2 až 3 roky použiť z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu,“ skonštatoval Mikloš.
Mikloš odmietol názor, podľa ktorého by v prípade vyčlenenia prostriedkov na reformu v hotovosti dochádzalo k ich znehodnoteniu. Ako uviedol, na základe dohody medzi rezortom financií a Národnou bankou Slovenska (NBS) o zhodnocovaní štátnych finančných aktív by bol zostatok na účte v centrálnej banke úročený aktuálnou jednodňovou sadzbou NBS. „Tá je v súčasnosti okolo 6 %. Keďže Národná banka predpokladá v tomto roku mieru inflácie 4,5 %, nedošlo by k znehodnoteniu prostriedkov, ale naopak k istému zhodnoteniu,“ zdôraznil podpredseda vlády.
Najlepším spôsobom financovania dôchodkovej reformy by bol podľa Mikloša 100-percentný kapitalizačný systém, pri ktorom by si každý sporil na dôchodok s tým, že by prostriedky boli zhodnocované. „Pre naše podmienky takýto plne kapitalizačný spôsob v najbližšej budúcnosti nie je celkom reálny,“ povedal. Za racionálny vicepremiér pre ekonomiku považuje pripravovaný kombinovaný spôsob, v ktorom budú dôchodky postupne zmenšujúcej sa časti ľudí financované priebežným systémom a zväčšujúci sa podiel ľudí sa bude nachádzať v kapitalizačnom systéme.
Návrh zákona o sociálnom poistení, predstavujúci významný krok k uskutočneniu dôchodkovej reformy na Slovensku, odporučila vláde schváliť pondelková Porada ekonomických ministrov. V najbližšom období by o návrhu zákona mala rokovať vláda, o konečnom znení reformného zákona však rozhodnú poslanci parlamentu.