Vláda v programovom vyhlásení deklarovala, že za prioritnú úlohu považuje zabezpečenie ochranu práv zamestnancov. Spochybňovanie pracovného práva je nedorozumením, lebo jej cieľom je zabezpečiť kvalifikovanú pracovnú silu. Uviedol to v relácii STV O päť minút dvanásť minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši. Diskutovali s ním bývalý minister práce Vojtech Tkáč a predseda Demokratickej strany Ľudovít Kaník.
Magvaši upozornil na sociálny dumping, ktorým si jeden zamestnávateľ vytvára výhody oproti iným. Navrhovaný zákonník práce vychádza z Ústavy SR, v ktorej sú definované jeho základné princípy.
„Zákonník práce bol vytváraný tak, že formuluje minimálne a maximálne štandardy. Dajú sa upresniť kolektívnym vyjednávaním. Vychádza sa zo štandardov Európskej únie a Medzinárodnej organizácie práce. Tie hovoria o tom, že práva zamestnancov treba zabezpečiť cez kolektívne práva,“ povedal Magvaši. SDĽ nepodporí návrhy Občianskeho konzervatívneho spoločenstva.
Kaník si myslí, že zákonník práce by mal chrániť zamestnanca aj zamestnávateľa. Navrhovaný zákon nespĺňa túto požiadavku a obracia sa proti zamestnancom, ktorých chráni pred pracovnou príležitosťou. Kaník si myslí, že zákon ide nad rámec požiadaviek medzinárodných noriem. Demokratická strana posudzuje, či nie je v rozpore s Ústavou SR. Predseda demokratov si myslí, že v zákone majú mimoriadne právomoci odbory a zamestnávatelia sa môžu dostať do ich područia. „Zákon vytvára silný tlak na nezamestnanosť, na trh práce a zvyšovanie jeho flexibility,“ povedal Kaník.
Bývalý minister práce Vojtech Tkáč si myslí, že ide o politizovanie problému.
„Sme na začiatku XXI. storočia a nie v dobe Charlesa Dickensa. Okrem toho sme v medzinárodnom prostredí práce a práva. Ak niekto chce vykladať tieto problémy a politizovať o nich odporúčam mu dlhodobejší pobyt v knižnici,“ poznamenal v súvislosti s diskusiou Tkáč.
Podľa bývalého ministra v novom zákone mohlo byť väčšie ťažisko na kolektívnom vyjednávaní medzi zamestnancami a zamestnávateľom. Pracovná zmluva by mohla byť flexibilnejšia a neexistovali by spory o zmluve o pracovnej činnosti a podobne. Týmto spôsobom by sa dala pružnejšie riešiť problematika viacnásobných pracovných vzťahov a rezorty ako školstvo, zdravotníctvo či kultúra.
Magvaši poznamenal: „Pán Kaník to nie je holandská dražba a búchanie kladivkom na draže. Potom boli z toho veľké peniaze, ktoré zostali v Slovenskej sporiteľni ako nedobytné.“ Kaník upozornil na Európsku chartu pracovného práva, podľa ktorej je Slovensko povinné chrániť právo zamestnanca na možnosť zarábať si na živobytie v slobodnom zamestnaní. Podľa predsedu demokratov zamestnanci v zdravotníctve môžu prísť o významný podiel na zárobkoch. Niektoré odvetvia by boli ohrozené z hľadiska nákladov, ktoré by im vznikli. Tkáč si myslí, že v akejkoľvek diskusii by malo byť prioritné pre politikov a štátnych zamestnancov to ako dosiahnuť nižšiu nezamestnanosť.
Magvaši poznamenal, že niektoré rezorty majú výnimku z nadčasov. Ide o nepretržité prevádzky a zaradenie zdravotníctva to tohto pracovného režimu je vecou ministra zdravotníctva.