ČLÁNOK


,

Plyn v pasci politiky
1. februára 2002

Koaličná rada o návrhu SDĽ na zmenu privatizácie SPP ešte nerokovala. Návrh rade SDĽ oficiálne odovzdala a rokovať o ňom budú až 12. februára.

Predseda SDĽ Koncoš predpokladá, že do termínu prerokovania sa uskutočnia bilaterálne rozhovory. SDĽ chce potom návrh na zmenu privatizácie SPP predložiť vláde. „Ďalší postup SDĽ bude závisieť od rozhodnutia vlády a rozhodovať o ňom bude Republikový výbor strany,“ povedal Koncoš pre agentúru SITA. Podľa návrhu SDĽ by sa privatizovať malo len 24 percent akcií SPP a zvyšných 25 percent sa prevedie na Sociálnu poisťovňu.

Znepokojenie nad súčasným vývojom v privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) vyjadrila stála konferencia Centra pre hospodársky rozvoj, Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). Podľa slov člena výkonnej rady PAS Milana Kisztnera sú snahy o presadenie zmeny alebo zastavenie privatizácie 49-percentného balíka akcií SPP účelovým krokom Strany demokratickej ľavice (SDĽ), ktorý by výrazne poškodil slovenské hospodárstvo a ohrozil by stabilný vývoj verejných financií. Rovnako by viedol k zhoršeniu obrazu Slovenska v zahraničí.

Ako ďalej M. Kisztner pre agentúru SITA uviedol, vstup strategického zahraničného partnera do SPP bude viesť k zníženiu rizika zneužívania podniku na politické ciele a prejaví sa na podpore investičnej obnovy. „Z celospoločenského hľadiska predstavuje privatizácia efektívnejšie riešenie ako ponechanie podniku v správe štátu,“ konštatoval Kisztner.

Vláda by sa v súčasnosti podľa PAS nemala zaoberať zmenou rozbehnutého privatizačného procesu, ale sústrediť by sa mala na maximalizovanie výnosu a na budúce efektívne a transparentné využitie príjmov. „PAS sa prikláňa k názoru, že príjmy z privatizácie SPP, ktoré sú neopakovateľné, by mali smerovať do oddlženia štátu a do meškajúcej reformy dôchodkového systému. Takéto využitie príjmov by však malo byť zároveň zabezpečené viac než len vládnym uznesením,“ uzavrel M. Kisztner.

Stanovisko PAS je reakciou na aktivity SDĽ, ktorá žiada vládu, aby zmenila rozhodnutie o privatizácii SPP. Strana navrhuje previesť 25 percent akcií na Sociálnu poisťovňu a využiť ich na budovanie povinného kapitalizačného dôchodkového systému. Ďalších 24 percent akcií SPP navrhuje SDĽ predať strategickému investorovi a výnos použiť na úhradu štátnych dlhov. Pôvodný návrh predpokladá predaj 49-percentného balíka akcií SPP ako celku.

Parlament rozhodol o tom, že referendum o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) sa neuskutoční. Robert Fico požadoval, aby sa občania v plebiscite vyjadrili, či súhlasia s rozhodnutím vlády privatizovať 49 percent akcií tejto spoločnosti. Z prítomných 107 zákonodarcov za návrh hlasovalo 40 poslancov (30 z HZDS, 5 nezávislí, 5 z PSNS), proti bolo 54, nehlasoval jeden a zdržalo sa 12 poslancov.

Fico okrem toho navrhol, aby sa občania vyjadrili aj k tomu, či súhlasia aby o privatizácii SPP, Západoslovenských energetických závodov, Stredoslovenských a Východoslovenských energetických závodov, Slovenskej pošty, Slovenského vodohospodárskeho podniku, Železníc SR, Slovenských elektrární a štátnych podnikov Lesy Bratislava, Trenčín, Košice, Prešov a Stredoslovenských a Severoslovenských lesov rozhodovala na návrh vlády Národná rada SR aspoň trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 11. 2024

USD 1,058 0,003
CZK 25,284 0,002
GBP 0,836 0,001
HUF 407,450 1,250
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS