Štátna Konsolidačná banka Bratislava (KBB), š.p.ú.formálne ukončila svoju činnosť. Zavŕšil sa tak proces jej transformácie, ktorý spočíva v prevzatí tejto finančnej inštitúcie spoločnosťou Slovenská konsolidačná, a.s. (SKo). Tlačovú agentúru SITA o tom informoval hovorca ministra financií Peter Papanek.
Transformáciu KBB schválil vládny kabinet svojim uznesením ešte v júni minulého roka. V polovici novembra ministri bez pripomienok schválili priamy predaj KBB Slovenskej konsolidačnej za jednu korunu. Účtovná hodnota privatizovaného majetku je mínus 30,124 mld. Sk. „Dôvodom prevzatia banky Slovenskou konsolidačnou sú sprísnené podmienky pre podnikanie bánk, ktoré vyplývajú z nového zákona o bankách a skutočnosť, že KBB má ako štátny peňažný ústav zúžený manévrovací priestor pri vysporiadaní postúpených pohľadávok,“ skonštatoval Papanek. KBB nemohla efektívne využívať napríklad takú formu riešenia pohľadávok voči dlžníkom, akou je kapitalizácia pohľadávky s následným predajom takto nadobudnutej majetkovej účasti strategickému investorovi.
SKo bude po prevzatí KBB spravovať portfólio pohľadávok v celkovom objeme 111,7 mld. Sk. „Týmto spôsobom sa zabezpečí efektívnejšie vysporiadanie nielen pohľadávok postúpených na KBB a SKo v súvislosti s reštrukturalizáciou bankového sektora, ale aj ostatných pohľadávok prevzatých KBB v minulosti v rámci transformácie slovenskej ekonomiky,“ skonštatoval hovorca ministra. Pri príležitosti ukončenia činnosti tejto banky sa vo štvrtok stretol minister financií SR František Hajnovič s generálnym riaditeľom KBB Augustínom Grmanom.
KBB má v sústave komerčných bánk osobitnú pozíciu. Ako peňažný ústav špecifického charakteru dopĺňa bankový sektor o tie segmenty bankových operácií a služieb, ktoré štandardné komerčné banky neposkytujú, nakoľko nie sú v súlade s obchodnou stratégiou ich rozvoja. KBB vznikla 1. januára 1993, pri svojom vzniku prevzala dlhodobé úvery na trvalo sa obracajúce zásoby v celkovej sume 27,2 mld. Sk. Úverové portfólio banky sa neskôr rozrástlo o odplatne prevzaté zahraničné pohľadávky, o pohľadávky organizácií zahraničného obchodu vzniknuté vplyvom devalvácie, o pohľadávky spoločnosti Fizako, s.r.o. a o pohľadávky z konverzie zbrojárskej výroby. V roku 1999 prevzala KBB pohľadávky a záväzky z úverov na družstevnú bytovú výstavbu z Investičnej a rozvojovej banky a klasifikované úvery z transformujúcich sa bánk. KBB by mala na Slovenskú záručnú a rozvojovú banku previesť 7,068 mld. Sk pohľadávok z úverov na družstevnú bytovú výstavbu a ich príslušenstva a z redistribučného úveru a jeho príslušenstva na zdrojové krytie družstevnej bytovej výstavy. KBB počas ôsmich rokov svojej činnosti vrátila do peňažného obehu 25 mld. Sk zo spravovaného úverového portfólia.